Kettős rekord a prímszámok körében

Két amerikai professzor felfedezte az eddigi legnagyobb prímszámot, amely leírva több mint 9, 15 millió számjegyű - jelentette be a Nagy Internet Mersenne Prím Kutatás (GIMPS) projekt a floridai Orlandóban kedden, azt követően, hogy a számot megerősítette egy francia kutatóintézet is.
Közel tíz hónappal a legutóbbi, több mint 7, 8 millió számjegyből álló Mersenne-prím (2 25, 964, 951 -1) felfedezése után, úgy tűnik a GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search) projekt segítségével újabb Mersenne-prímet sikerült felfedezni.
Az új szám megtalálásán 70 ezer gép tíz hónapot dolgozott. Ha egy új Pentium 4-es számítógép egyedül kutatta volna a számot, legalább 4500 évbe telt volna, mire ráakad a több mint 9, 1 millió számjegyből álló prímre. Az új prím 2 30, 402, 457 -1) alakban írható fel.
Ha másodpercenként egy számjegyet ütnék be a billentyűzetünkön, az új prímszám begépelése 106 napot venne igénybe. Közel három Bibliát lehetne ilyen mennyiségű számmal teleírni – érzékeltette a szám nagyságát George Woltman, a GIMPS alapítója. „Tulajdonképpen nem sok gyakorlati haszna van egy ilyen hosszú számnak. Kutatását leginkább a Mount Everest meghódításához hasonlíthatnám: megmászod, mert tudod, hogy ott van, létezik.” – nyilatkozta a matematikus a nemzetközi hírügynökségeknek.
Melyek a Mersenne-prímek?
A prímszámok régóta elbűvölik a matematikusokat. Először az időszámításunk előtt 350-ben Eukleidesz kezdett velük behatóbban foglalkozni. Prímnek nevezzük azokat a számokat, amelyek csak eggyel és önmagukkal oszthatóak. A legelső prímszámok a 2, 3, 5, 7, 11.
Mersenne-prímeknek nevezzük azokat a prímszámokat amelyek felírhatóak a következő alakban: 2p – 1. A p hatványt jelöl, amely ebben az esetben egy prímszám. Az első Mersenne prímek a 3, 7, 31, 127. A most felfedezettel együtt csupán 43 Mersenne-prímet ismerünk.
A Mersenne-prímek nevüket Marin Mersenne francia szerzetes (1588-1648) után kapták, aki egy sejtést hagyott az utókorra, hogy a p milyen értéke esetében eredményez a formula prímszámot.
A GIMPS-et 1996 januárjában George Woltman alapította, új, sokszámjegyű Mersenne-prímek felfedezésére. A kutatáshoz szükséges szoftverek ingyenesen letölthetőek. A legújabb rekordot felállító kutatók csak kevéssel maradtak le arról a 100 ezer dollárról – mintegy húszmillió forintról -, amelyet egy informatikai alapítvány írt ki díjként annak, aki felfedezi az első, 10 milliónál több számjegyű prímszámot. A GIMPS alapítói szerint jó eséllyel még 2006-ban rálelnek az első 10 milliónál több számjegyű prímre.