A világon először végeztek magzaton endoprotézis-beültetést

A világon első ízben végeztek endoprotézis- (belső protézis) beültetést az Egyesült Államokban egy születési rendellenességben szenvedő 30 hetes magzat szívében - közölte a bostoni gyermekkórház.
A maga nemében egyedülálló beavatkozást még 2005. november 7-én végezte el egy 16 fős orvos csoport a Brigham and Women’s kórházban. A kislány, akin magzat korában a műtétet elvégezték, Grace VanDerwerken, január 10-én jött világra, és pénteken elhagyta a kórházat – áll a bostoni gyermekkórház honlapján a hét végén közzétett közleményben.
A szív bal felének fejletlenségét egy rutinjellegű ultrahangvizsgálaton fedezték fel a gyermekgyógyászok. A rendellenesség megszüntetéséhez a gyermek életének első éveiben három műtétre van szükség.
Grace esetében a helyzetet tovább súlyosbította, hogy a szív két felét elválasztó fal rendellenessége miatt a vér a magzat tüdejébe áramlott vissza. Az orvosok úgy ítélték meg, hogy a gyermeknek még nyíltszíves műtéttel is – amelyet rögtön a megszületése után végezhettek volna el – csak 20 százalékos esélye lett volna a túlélésre. Ezért úgy döntöttek, hogy belső protézist – egy 2, 5 milliméter átmérőjű, 9 milliméter hosszú fémcsövecskét – ültetnek be a szervezetébe, hogy nyílást biztosítson a szív két felét elválasztó falon.
A műtéttel sikerült helyreállítani a vér áramlását a magzat szívében, és jelentősen megnőtt a születés utáni túlélés esélye. A műtétet a szőlőszem méretű magzati szíven katéterrel végezték el ultrahangos berendezés segítségével.
A kislány 4, 2 kilogrammos súllyal született és problémamentesen viselte el a szív bal felének helyreállítását célzó három műtét közül az elsőt. A második műtétre körülbelül fél év múlva, a harmadikra pedig 2-3 év múlva kerül sor.