Az extrém sportok megvédenek a Parkinson-kórtól?

Az extrém sportok kedvelői, a dohányosok, kávéivók és az alkoholt kedvelők ritkábban betegednek meg Parkonson-kórban - állítják amerikai kutatók.
A Parkinson-kór az agy bizonyos területein – ma sem pontosan ismert okokból – bekövetkező idegsejtpusztulás miatt kialakuló betegség. Jellemzői: remegés, maszkszerű arc, lelassult, csoszogó mozgás, egyensúlyzavar. A Parkinson-kór általában a 60 év fölöttieket támadja meg, ám újabban egyre többen betegszenek meg 40. életévük betöltése előtt. A dopamintermelő sejtek hiánya okozta betegségben jelenleg mintegy ötmillió ember szenved világszerte.
A londoni University College kutatói 212 személyt vontak be a vizsgálataikba: a résztvevők fele Parkinson-betegségben szenvedett. A kutatást irányító Andrew Lees professzor szerint nem arról van szó, hogy a “veszélykeresők” tábora védve lenne a betegségtől, inkább arról, hogy bizonyos személyiségjegyek jellemzőek azokra, akik a veszélyeztetettek közé tatoznak.
A Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry című szakfolyóiratban publikált tanulmány szerint a kórra hajlamos emberek túlzottan aggályoskodók, kevéssé közlékenyek és a depresszió sem idegen tőlük.
A kutató szerint a nemdohányzók között kétszer annyi a Parkinson-kóros, mint a dohányosok között, ám a jelenség okára egyelőre nincs magyarázat, mint ahogy arra sem, miért csökkenti a kávé a betegség kialakulásának kockázatát. Lees feltételezései szerint a koffein, nikotin és az alkohol valamiképp óvja az agy dopamintermelő struktúráit.