A kolibri memóriája nyolc stopperórához hasonló

Brit és kanadai kutatók érdekes kísérlettel igazolták, hogy az apró termetű kolibrik bámulatos emlékezőtehetséggel rendelkeznek, ha a táplálkozásról van szó.
A vörösbegyű kolibri (Selasphorus rufus) mindössze 20 gramm tömegű, rovarokkal és növényi nektárral táplálkozik. Dr. Susan Healy, az Edinburgh Egyetem kutatója és dr. Andrew Hurly, a Lethbridge Egyetem biológusa vezetésével vizsgálat készült, mely igazolta, hogy az aprócska madár rizsszemnyi agya igen sok adat eltárolására képes.
A kutatók abból indultak ki, hogy a kolibrinek emlékeznie kell arra, hogy mely virág kelyhéből szívta már ki a nektárt, és melyik az a virág, amely még „töltve” van, hiszen ha olyan kelyhekhez röpködne mindig vissza, amelyeket már kiürített, feleslegesen pazarolná energiáját, és éhen maradna.
A kísérlet folyamán nyolc művirágot használtak, melyet a madár számára ízletes édes folyadékkal töltöttek meg. Ha a kolibri kiszívta a nedvet, a virágok közül négyet 10 perc után, négyet pedig 20 perc után töltöttek újra a nedűvel.
Megfigyelték, hogy a kicsiny madár nagy biztonsággal emlékezett arra, melyik virág levét fogyasztotta már el, és rövid tájékozódás után azt is tudta, mikor kell visszatérnie korábbi étkezőhelyére, hogy újabb adag édes nedvhez jusson.
A kutatók szerint egészen meglepő ez a memória, hiszen gyakorlatilag olyan, mintha a kolibri fejében egyszerre nyolc stopperóra jelezné, hova mikor repüljön.