Vak hörcsögök látását állították helyre

Kutatóknak sikerült nanotechnológiával helyreállítani vak hörcsögök látását. A módszer továbbfejlesztése talán lehetővé teszi, hogy agysérülést szenvedett embereknél is alkalmazható legyen a szétvált agyszövetek újra összekapcsolására.
A tudósok hörcsögök látóidegének megszakításával szimulálták a súlyos agysérülés hatását. Az állatok a beavatkozás következtében megvakultak, de amikor nanorészecskéket tartalmazó oldatot injektáltak be a sérült helyre, újranőttek az idegrostok és helyreállt a látás.
A szerzők a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent írásukban annak a reményüknek adtak hangot, hogy az eljárást majd föl lehet használni a jövőbeni helyreállító agyműtéteknél.
Forradalmi eljárás
A központi idegrendszer idegkárosodásának helyreállítása valamilyen sérülés után fontos kihívást jelent az idegkutatók számára, de idáig meglehetősen kevés sikert értek el ezen a területen. Az idegregenerációt számos tényező gátolja, köztük a hegszövet kialakulása és az agyszövetben a sérülés következtében létrejött repedések. Ez igen megnehezíti a hagyományos orvosi és sebészeti módszerekkel végzett kezelést.
A probléma újszerű megoldását keresve az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) és a Hong Kong-i Egyetem kutatócsoportja a nanotechnológia – az atomok és molekulák manipulációját magában foglaló tudományág – felé fordult.
A kutatók vak hörcsögökbe szintetikusan előállított peptideket – csupán 5 nanométer hosszú, parányi molekulákat – injektáltak a sérülés helyén. A hörcsög agyába jutva, a peptidek spontán módon nanoszálak állványszerű hálózatává rendeződtek, amely áthidalta a szétválasztott idegek közötti hézagot.
A tudósok azt is fölfedezték, hogy a sérült agyszövet a molekuláris állványzaton át összekapcsolódott, miközben megakadályozta a hegszövet-képződést is. Különösen jelentős, hogy az újonnan kialakult agyszövet lehetővé tette az agyidegek újranövekedését, ily módon helyreállítva a sérült hörcsögök látását.
Remény az agysérülést szenvedett embereknek
A tudósok fiatal hörcsögöket – amelyekben még aktívan növekedtek az idegsejtek – és idősebbeket is megvizsgáltak, amelyekben már leállt az idegek növekedése. Rutledge Ellis-Behnke, a MIT idegkutatója azt mondja, nagyon meglepődtek azon, hogy a kifejlett hörcsögökben is újranőttek az idegek az injekció beadása után. „Azt tapasztaltuk, hogy működőképesen visszatért a látás és a tájékozódási viselkedés.”
A kutatók megállapították, hogy a peptideket később ártalmatlan anyagokká bontotta le a szervezet, amelyek három-négy héttel az injekció beadása után kiürültek a vizelettel.
A tudósok úgy vélik, leküzdték az idegi regeneráció néhány akadályát, és bíznak abban, hogy eljárásuk később a humán orvoslásban is felhasználható lesz, például a stroke vagy trauma következtében szétvált agyszövetek újra összekapcsolására.