Egyetlen szál cigaretta tizenévesen – életre szóló függőség?

Egy brit vizsgálat szerint azok, akik kiskamasz korukban akár csak egyetlen cigarettát is elszívtak, kétszer akkora eséllyel lesznek dohányosok, mint azok, akik soha nem gyújtottak rá gyerekként.
A University College London Epidemiológiai és Közegészségügyi Részlege nagyszabású vizsgálatot folytatott, melynek keretein belül 2041 iskolásnál felmérte a tinédzserkori dohányzási szokásokat is.
A kutatók a dél-londoni tanulókat először tizenegy éves korukban kérdezték ki alaposan a dohányzással kapcsolatos tapasztalataikról, majd öt éven keresztül minden évben megismételték velük a kérdőíves felmérést. Egyidejűleg nyálmintát is vettek a fiataloktól, amelyben meghatározták egy, a dohányzást jelző molekula, a kotinin mennyiségét.
Azt tapasztalták, hogy azok, akik 11 évesen arról számoltak be, hogy már elszívták életük első cigarettáját (összesen 260-an), jóval nagyobb eséllyel váltak dohányossá a későbbiekben, mint a többiek. Ez még akkor is igaz volt, ha az első szál cigaretta után évekig nem gyújtottak rá.
A vizsgálat kezdetére a „tűzkeresztségen” már átesett gyerekek több mint kétszer akkora arányban dohányoztak 14 évesen, mint azok, akik 11 éves koruk előtt nem gyújtottak rá soha. A kutatók természetesen statisztikai módszerekkel korrigálták az eredményt: figyelembe vették a nem, az etnikai hovatartozás, a szegénység, a magatartászavarok és a dohányzó szülők szerepét is.
Az első szál cigaretta meghatározó hatása azonban még az egyéb befolyásoló tényezők kiküszöbölése után is igazolódott.
Jennifer Fidler, a vizsgálat vezetője szerint eredményeik azt jelzik, hogy a különböző prevenciós programoknak külön oda kell figyelniük azokra a gyerekekre, akik már közelebbről megismerkedtek a dohánytermékekkel, mert nagy eséllyel függőkké válnak a későbbiekben. Még akkor is, ha tényleg csak egyetlen szál volt.