A te gyereked büdösebb
Kissé bizarr vizsgálat igazolta: az anyák saját gyermeküket ösztönösen jobbnak tartják másokénál. Még a pelenka tartalmának szaga sem olyan bántó, ha saját poronty „termelte”.
A Washington Egyetem kutatói Betty Repacholi vezetésével évek óta vizsgálják szülők és gyermekeik kapcsolatát, a háttérben lévő pszichés és evolúciós momentumokat.
Legutóbb publikált kísérletükben az undor mértékét tették próbára. Tizenhárom anyának fejenként két „töltött” pelenkát adtak, az egyiket az anya saját gyerekéről szedték le, a másikat egy idegen csecsemőről. A résztvevőket megkérték, mondják meg, melyiknek rosszabb a szaga. Az anyák következetesen az idegen gyerek pelusát tartották gusztustalanabbnak.
A kutatók szerint a potenciálisan fertőzést terjesztő, ártalmas dolgoktól, mint például a széklettől való undorodás nagy jelentőséggel bír életünk, egészségünk védelme szempontjából.
Evolúciósan azonban veszélyes, ha egy anya saját gyermekétől viszolyog, ezért szerencsés, hogy – egyelőre ismeretlen okból – a nők kisbabájuknak még leginkább taszító megnyilvánulását is elnézően fogadják. Repacholi szerint elképzelhető, hogy a megszokáson túl valamely, a széklettel ürülő illatanyag, feromon is segíti ezt az elfogadást.