„Eltépte láncait” a fű
Egy golfpályára kifejlesztett génmódosított fűféle „kitört” a pályáról, és onnan mintegy négy kilométeres távolságban is felbukkant az amerikai Oregon államban.
A genetikailag módosított pázsitfűfélét a Scotts Miracle-Gro elnevezésű biotechnológiai cég fejlesztette ki speciálisan golfpályákra. A növény egy bakteriális géndarabnak köszönhetően ellenálló a glifozáttartalmú gyomirtókkal szemben. A génmódosított fű forgalmazását az amerikai mezőgazdasági minisztérium egyelőre nem engedélyezte, az oregoni golfpálya tulajdonképpen kísérleti terület.
Két évvel ezelőtt az Enviromental Protection Agency (E.P.A.) környezetvédelmi szervezet már jelezte, hogy a pázsitfűféle pollenjét 20 kilométeres távolságban is észlelték. Ugyanez a szervezet most a golfpályától 4, 5 kilométeres körön belül, 45 négyzetkilométer kiterjedésű területen tartott vizsgálatot. Azt találták, hogy a területen élő 20 400 növényfaj közül 9, azaz a fajok 0, 04 százaléka genetikailag módosított. A golfpályától legtávolabb 3, 5 kilométerre bukkantak GMO-fűre.
A kutatás bizonyította, hogy a genetikailag módosított pázsitfűféle pollenjei több vadon élő fűfélével is kereszteződött. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a fűfélék igen közeli rokonai egymásnak, vagyis a genetikai módosítás nagyon gyorsan terjedhet a vadon élő növények között. Ugyanez a veszély például a génmódosított szója vagy a kukorica esetében nem áll fenn, hiszen vadon élő rokonaik nincsenek. A GMO-szójával és kukoricával ellentétben a fű esetében az is veszélyforrás, hogy évelő.
A kutatók egy része az elszabadult fű esetében annak példáját látják, hogy mennyire nehezen ellenőrizhető a géntechnikailag módosított növények elterjedése. Mások amiatt aggódnak, hogy a génmódosított fű vadon élő fajokkal való kereszteződése révén a glifozáttartalmú gyomirtók hatékonysága jelentősen csökkenhet. Megint mások erre csak legyintenek, és úgy vélik, hogy legföljebb ki kell fejleszteni egy új növényvédő szert, amely adott esetben a rezisztenssé vált fű és rokonai ellen is bevethető.
Elszabadult génmódosított növényre már Kanadában és Japánban is bukkantak. Kanadában a GM-repce virágpora vadonélő fajokra jutott, Japánban viszont valószínűleg a tengeri- és közúti szállítás révén utak, kikötők mentén szaporodott el a genetikailag módosított repce.
Kapcsolódó cikkünk: