Fagyasztott apukák

Japán kutatók több éve lefagyasztott egerekből kinyert spermiumok felhasználásával életképes utódokat hoztak létre.
A betegség vagy egyéb ok miatt levett és későbbi felhasználásra szánt hímivarsejtek tárolását meglehetősen bonyolult körülmények között, fagykárosodástól védő anyagok hozzáadásával, általában folyékony nitrogénben oldják meg. A gondos tárolás ellenére a később felolvasztott spermiumok nagy része alkalmatlan a megtermékenyítésre.
A japán Riken Bioresource Centre munkatársai a közelmúltban már hosszabb ideje, akár tizenöt éve fagyasztóban lévő egerek hímivarsejtjeivel végeztek megtermékenyítést. A kísérlet eredményeképp életképes, egészséges utódok születtek.
Ez esetben tehát nem csak a spermium, hanem az egész egér a fagyasztóba került, mindenféle speciális anyag hozzáadása nélkül. A kutatók szerint folyékony nitrogénre sincs szükség, hagyományos fagyasztó vagy szárazjég segítségével is megoldható a tárolás. Az egyetlen fontos szempont, hogy a testeket lassan, fokozatosan, órák alatt hűtsék le mínusz 20°C alá, és ezután folyamatosan e hőmérséklet alatt tartsák.
Értelemszerűen embernél korlátozottak a felismerésben rejlő lehetőségek, bár előfordulhat, hogy valaki végrendeletében kérvényezi, hogy társa halála után is hozzáférhessen hímivarsejtjeihez. Ilyenkor akár az is elképzelhető lehet majd, hogy az új ismeretek birtokában az elhunyt egyik vagy mindkét heréjét fagyasztják le későbbi felhasználás céljából. (Abszurd és morbid, mint a modern tudományban oly sok minden.)
A tudósok abban is bíznak, hogy régesrég kihalt emlősök, például a gyapjas mamut jégréteg alatt talált példányiból is sikerülhet termékenyítőképes hímivarsejteket kinyerni, és azokat elefánt petesejtjébe ültetve vissza lehetne hozni az eltűnt fajt.