Hol lakik Isten az agyban?
Kanadai kutatók misztikus élményeiket felelevenítő apácák vizsgálatával kimutatták: nincs olyan egyetlen terület az agyban, amely a vallásos elhivatottságért felelős.
A Montreal Egyetem Élettani Intézetének kutatói sajátos vizsgálatot végeztek: tizenöt, kolostorban élő Karmelita apácát kértek meg arra, elevenítsék fel azt az élményüket, amikor megtapasztalták a vallásos elhivatottságot, amikor Isten közelségét érezték.
A felidézés során funkcionális mágnesrezonanciás képalkotó vizsgálat (fMRI) készült, amely kimutatja, hogy az adott pillanatban az agynak mely területei válnak aktívvá.
Korábban egyes kutatók felvetették: létezik olyan agyterület, amely kifejezetten a vallálos élmények létrehozásáért felelős. Ezzel szemben a jelenlegi vizsgálat során mintegy tizenkét terület aktiválódását figyelték meg, köztük az öntudatért, az érzelmekért és a testképért felelős régiókét.
A kutatás vezetője, Dr. Mario Beauregard hangsúlyozta: a vizsgálat célja pusztán annyi volt, hogy megállapítsák a vallásos élmények neurológiai hátterét, és semmiképen nem állt szándékukban bagatellizálni az ilyen élmények jelentőségét. Az pedig végképp nem fordult meg a fejükben, hogy ily módon következtetéseket vonjanak le Isten létezésével kapcsolatban.