Magyarországon vezető halálozási ok a hepatitis
A világon mintegy félmilliárd ember szenved krónikus hepatitis B vagy C fertőzésben, Magyarországon pedig a vezető halálozási okok között említik a krónikus májbetegséget - közölte a Magyar Májkutatási Társaság elnöke a betegség szombati világnapja alkalmából.
Magyarországon évente 6-8.000 ember hal meg májzsugorban, mely döntően a hepatitis fertőzések valamint az alkoholos májkárosodás következménye. A vírusfertőzés tüneteit általában nehéz felismerni. Enyhe sárgaság, fáradékonyság, gyengeség, bőrviszketés, esetleg a máj megnagyobbodása utalhat májbetegségre.
A WHO sokáig alvó oroszlánnak hívta a betegséget, mivel a hepatitis C-vírusfertőzés okozta krónikus májgyulladásban szenvedők többsége nem is sejti, hogy hordozza a vírust. A betegség sokszor tünetmentes, kezelés nélkül lassan, évtizedek alatt súlyosbodik.
A vírus a véráramba kerülve okozhat fertőzést. (Kockázati tényezőt jelenthet az intravénás droghasználat, a tetoválás, a piercing, az 1992 előtti vérátömlesztés.) Mivel a betegséget már egy rutin laboratóriumi vizsgálat is kimutathatja, bármely ismeretlen eredetű tünet észlelésekor érdemes a háziorvoshoz fordulni.
A világon jelenleg 200 millióra tehető a krónikus hepatitis C vírus által fertőzöttek száma. A Magyar Májkutatási Társaság tájékoztatója szerint a vírusfertőzés ma a betegek 50-60 százalékában gyógyítható. Jelenleg a legkorszerűbb módszert egy gyógyszeres kezelés jelenti, amit az Országos Egészségügyi Pénztár finanszíroz, a diagnosztikára fordított költség azonban a társaság szerint még kiegészítésre szorul.
A Hepatitis Világnapot harmadik alkalommal rendezték meg a betegeket képviselő szervezetek szerte a világon. A rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet vírusok okozta krónikus májgyulladásra, kialakulásának okaira és a betegség korai felismerésének jelentőségére.