Dohányzási tilalom: csökkent a szívinfarktusok száma?

A drasztikus dohányzási tilalom nyomán statisztikailag releváns módon csökkent az infarktusok száma Olaszországban - állapították meg a torinói egyetem kutatói.
A dohányzási tilalom bevezetését követő öt hónap alatt egyedül Piemont tartományban 11 százalékkal csökkent azoknak a 60 év alatti pácienseknek a száma, akik akut szívinfarktussal kerültek kórházba.
A kutatást vezető Francesco Barone-Adesi szerint ez azt bizonyítja, hogy “a dohányzási tilalomnak már rövid távon is igen kedvező egészségi hatása van. A tanulmány azért szorítkozott a hatvan év alatti páciensek vizsgálatára, mert e korcsoportban különösen nagy befolyással van a dohányzás az infarktusra, míg később más rizikófaktorok hatása emelkedik. Olaszországban 2005-ben tiltották be a dohányzást az éttermekben, kávézókban, bárokban, irodákban, valamint a közhivatalokban, vagyis a nyilvános helyeken, és az olaszok a tilalmat többnyire betartják.
A legutóbbi időkben Skóciában és Argentínában hoztak a dohányzást nyilvános helyeken tiltó törvényeket, de érvényben van már ilyen Írországban, Svédországban, Spanyolországban, enyhébb formában Németországban és Ausztriában, és most készülnek a tilalom bevezetésére Portugáliában és Franciaországban. Magyarországon az 1999/XLII. törvény kevesebb helyen tiltja a dohányzást, mint az utóbbi időben külföldön született jogszabályok, de szó van a szigorításról.
Magyarországon évente mintegy kilencezer új tüdőrák-beteget vesznek nyilvántartásba, ezen belül egyre több a nő. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet tájékoztatóján néhány hete elmondták: az egészségügyi kormányzat a folyamat megállítása érdekében külön “apanázst” ad azoknak a gondozóknak, orvosoknak, akik vállalják: leszoktatják dohányos pácienseiket káros szenvedélyükről.