Feltérképezték a legegyszerűbb baktériumot

Feltérképezték a világ eddigi legrövidebb genetikai információjával rendelkező baktériumának a genomját - erről számoltak be hat japán és egy amerikai kutatóintézet molekuláris biológusai közös cikkben a Science című amerikai tudományos folyóirat legutóbbi számában.
Az új rekorder, a Carsonella ruddii baktérium: mindössze 182 génből álló genomjának hossza 159.622 bázispár (160 kbázis), ami összemérhető egy nagyobbfajta vírussal (például a himlővírus genomjának hossza 200 kbázis). Az előző rekorder, a Mycoplasma genitallium baktérium teljes genomja kb. 580 kilobázis hosszú, igaz ez önállóan is életképes, saját mitokondriummal rendelkező baktérium.
A Carsonella ruddii baktérium nagyjából 150 millió év óta él szimbiózisban levélbolha gazdájával (Pachypsylla venusta), és leucint illetve más fehérjeépítő aminosavakat gyárt számára. Cserébe a gazdaszervezettől kap létfontosságú, például a szaporodáshoz szükséges enzimeket.
Genomja olyan rövid, hogy hiányzik belőle egy sor fontos anyag receptje, ezért aztán a gazdaszervezet sejtjén kívül életképtelen. Például folsavat sem tud termelni, pedig erre a legtöbb baktérium képes. Az egyik hipotézis szerint a szimbiózisban élő baktérium egyes génjei átvándoroltak a gazdaszervezetbe, s onnan biztosítják a baktérium számára szükséges anyagokat.
A baktérium így veszthette el mitokondriumát is. A teljes függőség miatt nevezhetnék a Carsonella ruddii-t organellának, egy sejt funkcionális részegységének is. Mégsem lenne szerencsés ez a besorolás, mert az organelláknak nevezett funkcionális egységek általában az élőlény minden egyes sejtjében megtalálhatók, ez a baktérium viszont csak a rovar hasában fordul elő.
A gazdaszervezet a mitokondriumhoz hasonlóan a baktériumot is átörökíti, s az utód az anyjától kapja meg. A sejtbiológusok azért érdeklődnek a lehető legegyszerűbb baktériumok iránt, mert üzemanyagok vagy antibiotikumok gyártására használható mesterséges sejtek építésekor jó lenne tudni, mi az az abszolút minimum, amit egy sejtnek tartalmaznia kell. Ebből a szempontból a Carsonella ruddii sajnos nem jó példa, mert gazdaszervezetén kívül nem életképes.