A cáfolat cáfolata: mégsem termelnek metánt a növények

Egy tavaly megjelent, és nagy port kavart német vizsgálat eredményeit cáfolták meg a napokban holland kutatók. A német kutatócsoporttal ellentétben a holland szakértők tagadják, hogy a növények képesek lennének nagy mennyiségű metángázt termelni.
Mint arról a National Geographic Online is beszámolt, a heidelbergi Max Planck Intézet kutatói tavaly meglepő felfedezést tettek közzé a metánképződéssel kapcsolatban. Korábban a tudósok körében általánosan elfogadott tény volt, hogy biogén metán kizárólag oxigénmentes környezetben, anaerob baktériumok hatására keletkezhet. Ezért a legfőbb metánforrásnak többek között a vizes élőhelyeket, a rizsföldeket, a kérődző állatokat, a termeszek emésztőrendszerét, a hulladéklerakókat és a szennyvíztisztítók rothasztóit tekintették.
A német kutatók viszont tavaly rámutattak arra, hogy az élő növények is tetemes mennyiségű metángázt termelnek. Számításaik szerint a szárazföldi növények által termelt évi mintegy 60-240 millió tonna gáz a légkörbe jutó metántermelés 10-30 százalékát adja évente.
Egy holland kutatócsoport viszont a napokban a New Phytologist című szaklapban közzétett tanulmányában úgy tűnik kiküszöbölte a növények hírnevén esett csorbát. Tom Dueck, a wageningeni Plant Research International munkatársa és kutatócsoportja ugyanis cáfolja a német kollégák eredményeit. Hangsúlyozzák: élő növények nem termelnek nagy mennyiségű metánt.
A kutatócsoport egy üvegházban, különleges feltételek mellett több növényfajt, többek között kukoricát, búzát, paradicsomot és bazsalikomot vizsgált. Dueckék megállapították, hogy a növények által termelt metán a Max Planck Intézet kutatócsoportja által mért értéknek csak a 0, 3 százaléka volt, és ez is csak nagy mennyiségű növény esetén alakult ki.
A két érték közötti jelentős eltérésre még nem sikerült választ adni, azt viszont leszögezték a holland kutatók, hogy szerintük az élő növények által termelt metán nem járul hozzá az üvegházhatás fokozódásához. Ezt egyébként, mint arról a National Geographic Online egy külön cikkben beszámolt, a német kutatók is hangsúlyozták. A német kutatócsoport annak idején külön közleményt adott ki, amelyben kifejtették, hogy szerintük a növények metántermelése természetes jelenség, vagyis a növényvilág kialakulása óta jelen lévő folyamat, az üvegházhatás fokozódása viszont az antropogén eredetű üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedésére vezethető vissza.
Ugyanakkor eddig még a Max Planck Intézet kutatócsoportja sem tudott magyarázatot adni arra, hogyan történik a növények metántermelése. A holland eredmények hatására viszont a németországi kutatók készségesnek mutatkoznak arra, hogy megismételjék a kísérletet, mégpedig azonos feltételekkel. Ugyanis a két kísérlet körülményei elég eltérőek voltak, így gyakorlatilag megkérdőjelezhető az eredmények összehasonlíthatósága is.