A világ vérnyomása egyre nő

Jelenleg egymilliárd ember szenved a világon magas vérnyomástól, és számuk 2025-re meghaladja a másfél milliárdot.
A probléma nem csak a mind kövérebb nyugati lakosság körében tapasztalható, egyes afrikai országokban is terjed. A magas vérnyomás globális hatásait vizsgáló első átfogó tanulmány szerint a világ kormányainak ugyanolyan együttműködésre lenne szüksége e betegség elleni küzdelemben is, mint a különböző járványok esetében.
A beszámoló idézi a Szív Világszövetségének egyik szakértőjét Sidney Smith-t, aki úgy véli, hogy az Egyesült Államokban sincs a betegek többsége megfelelően informálva, nem beszélve akkor Kínáról vagy Afrikáról.
A páciensek addig nem veszik komolyan a szimptómákat, amíg valamilyen szervük nem károsodott. Eközben a magas vérnyomás a döntő ok az agyvérzéses eseteknél, a vesebetegségeknél, de komoly szerepe van a vakság, sőt a szellemi hanyatlás esetében is. A magas vérnyomás esetében a diéta és a mozgás általában segíthet, de ha ez nem elegendő, alkalmazhatók a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek is.
Washingtonban a kérdés szakértői a héten tartanak találkozott. Az általuk készített globális jelentés szerint a magas vérnyomás elleni harcban valóságos forradalomra van szükség, hiszen 2025-re 1, 56 milliárdan szenvednek már a kórtól.
A szakértők szerint elsősorban az étkezési szokásokon kell változtatni, főleg a fekete amerikaiak körében, ugyanis az ő esetükben csaknem minden második ember szenved magas vérnyomásban. Csaknem ilyen rossz a helyzet a latin-amerikai országok közül Mexikóban, Venezuelában és Paraguayban, ahol minden harmadik személyt érinthet a betegség. A betegek számának drámai növekedése a fejlődő országokban várható, így Indiában és Kínában.
Normálisnak nevezzük a 120/80 Hgmm vérnyomást. Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm felett beszélünk. Magas vérnyomáshoz vezet a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a túlzott sófogyasztás, valamint az öregedés.