Különleges tehénre bukkantak

Új-zélandi kutatók találtak egy tehenet, amely a normálisnál jóval alacsonyabb zsírtartalmú tejet ad. Jelenleg a csodanőstény szaporításán dolgoznak.
A ViaLactia nevű biotechnológiai cég 2001-ben Új-Zéland négymillió tehenétől származó tej összetételét elemezte. Ennek kapcsán fedezték fel, hogy az egyik tehén – a kutatók a Marge nevet adták neki – telített zsírsavakban szegény tejet ad.
Az átlagos tehenektől származó zsíros tej 3, 6% telített zsírt tartalmaz. Ezt a feldolgozás során eltávolítják, így készül a 0, 1% zsírtartalmú sovány tej. Ha a zsír egy részét visszaadják a sovány tejhez, félzsíros, 1, 7%-os tejet kapunk.
Marge teje a sovány tejnek megfelelő, 0, 1 százalék telített zsírt tartalmaz, azonban egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdagabb annál. Nem mellékes az sem, hogy teje ugyanolyan jóízű, mint a többieké, és a belőle készült vaj hidegen is könnyen kenhető.
A ViaLactia jelenleg Marge szaporításán dolgozik, hiszen a diétás tehén egy génmutáció következtében ad zsírmentes tejet, és ezt a mutációt utódaiba is átörökítheti. Néhány nőstényutódánál már kimutatták, hogy örökölte a sovány tej előállításának képességét. A kutatók szerint 2011-re várható, hogy összegyűlik egy teljes csordányi sovány tejet adó tehén, és beindulhat az eredendően zsírszegény tej tömegtermelése.