Egy férfi is beszél annyit, mint egy nő?

A közvélekedés szerint a nők sokkal többet beszélnek, mint a férfiak. Akár van a szóbeszédnek igazságtartalma, akár nincs, az egyetemistákra ez biztosan nem igaz, derült ki egy nagy esetszámú amerikai vizsgálatból.
Az a közhiedelem, hogy a nők többet fecsegnek férfitársaiknál, sokáig tudományosan igazolt tényként volt elkönyvelve. Louann Brizendine, a Kaliforniai Egyetem pszichiátere , , A női agy” című, 2006-ban megjelent könyvében egy felmérésről számolt be, amelynek férfi résztvevői egy nap alatt csupán 7000 szót, míg a nők 20 000-et használtak. Az író azonban később már nem tartotta megbízhatónak e felmérés alapjait, így továbbra is nyitva maradt a kérdés, igaz-e, hogy a nők fecsegőbbek.
James Pennebaker, a Texasi Egyetem kutatója és munkatársa, Matthias Mehl az Arizonai Egyetemről, arra vállalkoztak, hogy nagy esetszámú vizsgálatban állapítsák meg a sztereotípia valóságtartalmát.
A kutatók 1984 és 2004 között 400 egyetemista beszédhabitusát figyelték meg. A vizsgálati alanyok alig észrevehető, a környezeti zajokra automatikusan bekapcsolódó hangfelvevő-készüléket hordtak maguknál 10 napon keresztül. Az Egyesült Államokból és Mexikóból toborzott diákokról az derült ki, hogy a lányok egyáltalán nem tűnnek ki szóáradatukkal, de a választékosság tekintetében sem mutatkoztak jellegzetes különbségek.
Míg a bőbeszédűbbnek hitt szebbik nem átlagosan 16 215 szót áldozott napi szinten kommunikációra, addig a férfiak ugyanezt 15 669 szóval tették meg. Ez a különbség nem tekinthető szignifikánsnak. Ha azt feltételezzük, hogy a résztvevők napi 7 órát aludtak, akkor ez percenként átlagosan 15 szót jelent.
Mehl, a kutatás egyik szerzője hangsúlyozza, hogy igen nagy egyéni különbségeket észleltek. Állítása szerint a legszószátyárabb férfi szájából 47 000 szó hangzott el egy nap – ami a legjobb indulattal is másodpercenként egy szót jelent –, míg a legcsendesebb csupán 500 szóval élt. Tény, hogy a szófolyás nemek közti versenyében a dobogós helyeket férfiak töltötték be.
Dr. Brizendine örömmel értesült a kutatási eredményekről. , , Ha a szóbeszéd nem igaz, már csak az a kérdés, hogy miért ívódott be ilyen szilárdan a köztudatba.” – vélekedett a kutatónő. Szerinte az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a női beszédet végighallgatni türelmetlen férfiak fülében a mondanivaló hosszabbnak hat annak valós tartamánál. Brizendine „A férfi agy” címet viselő könyve várhatóan jövőre fog megjelenni.
A szerzők szerint a vizsgálatuk hátránya, hogy egyetemistákkal végezték, így az adatok alapján nem lehet az egész társadalomra vonatkozó következtetésekkel előállni.