Egyetlen apró hiba, és oda a nőiesség

Amerikai kutatók kimutatták, hogy a nőstény egerek szexuális viselkedése egyetlen gén kiütésével tökéletesen átalakítható. A mutáns egérlányok magatartása minden vonatkozásában férfiassá vált.
A Harvard Egyetem kutatói Catherine Dulac vezetésével rátaláltak arra a szervre és arra a génre, amely egereknél a nőies szexuális magatartást irányítja. Hosszas kísérletezés után felismerték, hogy a TRPC2 nevű gén kikapcsolása megváltoztatja a nőstények ellenkező nemmel szembeni viselkedését.
A TRPC2 egy ioncsatornát kódol, amely a szárazföldi gerincesek többségére jellemző képletben, a vomeronasalis szervben található. Ez a szerv az orrban helyezkedik el, és a feromonok érzékelésében játszik szerepet. A magasabb rendű főemlősök, így az ember sem rendelkezik vomeronasalis szervvel.
Én leszek felül!
A kutatók megfigyelték, hogy azok a nőstény egerek, amelyeknél kikapcsolták a TRC2 gént, hímmel összezárva botrányosan viselkedtek. Időről-időre megkergették ketrectársukat, orrukkal emelgették annak hátsó lábait, párzó hímekre jellemző ultrahangokat adtak ki, és a hím hátára felkapaszkodva toló-lökő jellegű csípőmozgást végeztek.
Erre a molesztált hímek egyre fokozódó agresszióval reagáltak, aminek eredményeképp végül a mutáns nőstények mindegyike teherbe esett. Amikor kicsinyeiket a világra hozták, egyáltalán nem bizonyultak jó anyának: a kölyköket elhanyagolták, alig szoptatták, és az apróságokat megközelítő idegen hímeket sem zavarták el, sőt…
Orrban az igazság
A kutatók számára nyilvánvalóvá vált tehát, hogy a TRPC2 gén, és ezáltal a vomeronasalis szerv döntő szerepet játszik a nemi megnyilvánulásokban. Nem tudták azonban, hogy arról van-e szó, hogy ez a szerv és gén elősegíti a megfelelő idegpályák kialakulását a fejlődés során, vagy arról, hogy a felnőtt életben is ez vezérli a szexuális magatartást.
Ennek ellenőrzésére felnőtt nőstény egerek vomeronasalis szervét kimetszették, majd hímekkel zárták össze őket. Ezek a nőstények pontosan ugyanúgy viselkedtek, mint a mutánsok, azaz kivetkőztek nőiességükből.
Ebből egyértelművé vált, hogy a vomeronasalis szerv megléte és működőképessége elengedhetetlen a normális női nemi magatartás fenntartásához egereknél. További vizsgálatra van szükség annak megállapítására, hogy más állatfajok nemiségét is ennyire befolyásolja-e ez a szerv. Egyelőre nem tudni, hogy a vomeronasalis szervvel nem rendelkező ember vonatkozásában mennyire nagy jelentőségű ez a felismerés.
Kapcsolódó videó: