2007 legabszurdabb kutatásai
Hogyan nyerhető vanília aroma a tehéntrágyából? Van-e mellékhatása a kardnyelésnek? A hétvégén kiosztották a legmókásabb kutatásokért járó Ig Nobel-díjat.
A múlt hétvégén 17. alkalommal osztották ki az amerikai Harvard Egyetemen az Ig Nobel díjakat – nem, nem a Nobel díjakat, azokat ugyanis párhuzamosan Stockholmban osztják.
Hogy mi a kettő közötti különbség? Míg a Nobel-díjasokat szakértő testületek jelölik, az Ig Nobelre többnyire saját magukat jelölik a tudósok. Míg a Nobel-díjasoknak dicsőség, elismerés és csillogás jár, az Ig Nobel-díjasok még a ceremóniára való utazás költségeit is maguk finanszírozzák, a díj csupán egy életre szóló oklevél.
A legnagyobb különbség a két díj között, hogy az Ig Nobel mosolyt csal, mind a nézők, mind a tudóstársak arcára: ide ugyanis nem a hétköznapi élettől elszakadt, lila ködben lebegő kutatási témákkal pályáznak a jelöltek, hanem abszurd, a valóság egy apró szeletére rávilágító, lényegbevágó (?) kérdések kerülnek a boncasztalra. (A díj neve egyébként az angol ignoble szóból ered, jelentése alantas, közönséges, hitvány, ezért gyakran anti Nobel-díjként is emlegetik.) A díjat egyébként valódi Nobel-díjasok adják át, idén például Roy Glauber fizikai Nobel-díjas, a Harvard Egyetem tanára.
2007-ben az orvosi kategóriában a kardnyelés mellékhatásainak kutatását díjazták. Dan Meyer, a Kardnyelők Nemzetközi Szövetségének (Sword Swallowing Association International) vezetője, a díj nyertese a BBC News-nak elmondta, hogy a kardnyeléssel kapcsolatos vizsgálatai kimutatták, a kellő körültekintéssel, lassan „lenyelt” kard meglepő módon nem okoz sérülést vagy mellékhatást a kardnyelőnél. Gond a különleges formájú kardoknál lehet, illetve ha figyelmetlen a kardnyelő, akkor komoly sérülések keletkezhetnek.
A kémiai díjjal a tehéntrágyából kinyert vanília aromára irányuló kutatást jutalmazták.
A béke Ig Nobel-díjjal az ún. melegbomba feltalálóját jutalmazták, ezzel a bombával ugyanis elérhető, hogy az ellenséges tábor katonái félretegyék ellenszenvüket, és gyengéd érzelemmel közeledjenek egymáshoz.
A Barcelonai Egyetem kutatói a nyelvészet terén értek el egyedülálló eredményt. Kísérleteik során kimutatták, hogy a patkányok nem képesek különbséget tenni a visszafelé beszélt japán és a holland nyelv között, míg normális beszéd esetén felfedezik a két nyelv közötti ritmusbeli különbséget.
A gazdasági anti Nobel-díjat a tajvani Kuo Cheng Hsieh kapta, egy bankrablófogó berendezésért. A gép egy hálót vet ki a bankrablóra, megakadályozva ezáltal, hogy a zsákmánnyal elmenekülhessen. Az eset érdekessége, hogy a díjazott nem jelent meg a díjátadáskor, és felkutatása sem járt sikerrel, mintha a föld nyelte volna el. A szervezők attól tartanak, hogy a kutató saját gépe csapdájába, pontosabban hálójába esett, és az tartja fogva valahol.