Nobel-díj a génmódosított egerekért

Mario Capecchi, Oliver Smithies és Sir Martin J. Evans kapták idén az orvosi Nobel-díjat „az egerek embrionális őssejtjein végzett specifikus génmoduláció megalapozásáért”.
Másképp fogalmazva, a kutatók a géntargeting nevű eljárás alkalmazásáért kapták a díjat. Az eljárás segítségével lehetővé vált az egerek különböző génjeinek kiiktatása vagy módosítása, ami alapján a kutatók az adott gén élettani vagy különböző betegségekben betöltött szerepére tudnak következtetni.
A géntargeting során az egérembriók sejtjeiben (az omnipotens őssejtekben) genetikai módosításokat végeznek, majd ezeket visszajuttatják az embriókba. Az elődjeiktől örökítő anyagában eltérő, világra jött egyedeket csak egymással pároztatják, ezáltal egy genetikailag új törzset teremtenek meg. Az első, ezzel az eljárással génmódosított egeret 1989-ben hozták létre. Azóta több mint 10 000 különböző gén szolgált a szóban forgó technika célpontjául. (Ez a rágcsálók teljes génállományát képező gének mintegy felét jelenti.)
Capecchi az emlősök szervfejlődését meghatározó gének tisztázása terén tett fontos felfedezéseket, érvelt a díjkiosztó bizottság. Evans génmódosított egértörzseket hozott létre egy, a légző- és emésztőrendszert egyaránt súlyosan érintő betegség, a cisztikus fibrózis tanulmányozása céljából. A Smithies nevéhez fűződő kísérleti egerek pedig a magas vérnyomás és a szívbetegség mélyrehatóbb tanulmányozását tették lehetővé.
A géntargetinget a bio medicina szinte minden területén alkalmazzák, a gének funkciójának meghatározásában nélkülözhetetlen fontosságú, és az emberiség javát hosszú évtizedeken át fogja szolgálni – fogalmazott a Nobel-bizottság.
Sir Martin Evans
Mario Capecchi 1937-ben született Veronában, és jelenleg az amerikai Utah Egyetem kutató professzora Salt Lake City-ben. Oliver Smithies 1925-ben született Nagy-Britanniában, napjainkban Chapel Hill-ben, az Észak-Karolinai Egyetemen dolgozik. Sir Martin J. Evans szintén az Egyesült Királyságban született 1941-ben, és jelenleg a Cardiff Egyetem munkatársa.
Capecchit hajnali három órakor értesítették arról, hogy az idei díjat részben neki ítélték. „Fantasztikus meglepetés volt” – nyilatkozta a sajtó képviselői előtt a kutató. A díj másik nyertese, Smithies szintén rendkívüli örömmel fogadta a hírt. Elmondta, hogy több mint két évtizedes kutatómunka után valódi elragadtatással tölti el, hogy ekkora elismerésre tehet szert. Capecchi, Smithies és Evans a díjat december 10-én, Alfred Nobel halálának 111. évfordulóján vehetik át.