Gigakutatás indult a homoszexualitás genetikájának feltárására
Minden eddiginél nagyobb kutatást kezdtek a chicagói egyetem kutatói a homoszexualitás genetikai alapjainak feltárására.
Ezer homoszexuális fivérpár vesz részt a szövetségi támogatást élvező vizsgálatban, s bár a kezdeti eredmények csak jövőre várhatók, a végső eredmények pedig még később, vérmes reményeket fűznek a vállalkozás sikeréhez.
Ha ugyanis sikerül feltárni a homoszexualitás genetikai meghatározottságát, a kutatók és a résztvevők szerint a társadalom elfogadóbbá válhat a másság iránt.
Bizonyos keresztény körökben bűnnek tekintik a homoszexualitást, s talán ez is megváltozhat a kutatás hatására. Persze kérdés, hogy beigazolódik-e a kutatók genetikai háttérre vonatkozó előfeltevése. A kutatás bírálói azonban éppen ezt a fajta prekoncepciót, az objektív hozzáállás hiányát kifogásolják.
Mindenesetre az 1990-es években már kimutatták egy azóta gyakran emlegetett kutatás során, hogy ha egy egypetéjű ikerpár egyik tagja meleg, akkor 52 százalékos az esélye annak, hogy a másik is az. Ám az egyszerű testvérek esetében ez az esély csupán kilenc százalék. Ezzel szemben egy 2000-ben végzett ausztrál vizsgálat, amely szintén egypetéjű ikrekre irányult, jóval kisebb esélyt mutatott az 1990-es években demonstráltnál.
A kutatók szerint érthetetlen, hogy a homoszexualitás miként válthat ki heves vitákat a mai napig akkor, amikor az európai kultúra és civilizáció bölcsőjében, az ókori Görögországban éppen fordított volt a helyzet: a homoszexualitás számított normálisnak, s a heteroszexualitás marginálisnak.
Kapcsolódó cikkeink: