Visszafordítható a májkárosodás?
Amerikai tudósok azt állítják, hogy megállítható, sőt visszafordítható a túlzott alkoholfogyasztás, illetve a hepatitisz okozta májkárosodás.
A rendszeres és túlzott mértékű alkoholfogyasztás, valamint a májgyulladások különféle típusai miatt a májban fölszaporodhatnak a kötőszöveti rostok (fibrózis), ami jelentős hegszövetképződéssel jár.
Ha túl sok hegszövet halmozódik fel, májzsugorodás (cirrózis) alakul ki. Ez az állapot jelentősen rontja a máj működését és végül halálhoz vezet.
Jelenleg az orvosok nemigen tudnak mást tenni, mint a beteg életmódjának megváltoztatásával, illetve a vírusos betegség kezelésével megpróbálják megakadályozni a máj további károsodását.
A Kaliforniai Egyetem San Diego-i Orvostudományi Karán dolgozó kutatóknak sikerült megállítani a hegszövetképződést úgy, hogy blokkolták az ún. RSK fehérjét, amely természetes úton képződik a szervezet gyógyulási folyamatai során.
A tudósok súlyos májzsugorodásban szenvedő egereket használtak a kísérletekhez. A kísérleti állatok egy részében vegyszerrel gátolták az RSK képződését. Ezekben az egerekben megállt a kötőszövetek képződése a májban, a kezeletlen egerek állapota viszont tovább romlott.
A tanulmány vezetője, dr. Martina Buck azt mondta, úgy érzi, hogy a kezelés alkalmas még jelentősebb sikerek elérésére is, azaz csökkentheti a májban már korábban kialakult károsodást is. Állítása szerint legújabb eredményeik bizonyítják, hogy képesek megfordítani a már bekövetkezett károsodást.
A Brit Máj Egyesület (British Liver Trust) szóvivője szerint a kutatás ígéretes: „Nyilvánvalóan nagyon korai stádiumban van, és az igazi próba az lesz, amikor olyan kezelést dolgoznak ki, amellyel biztonságosan megállítható lesz a májbetegségben szenvedő betegek májkárosodása és megfordítható lesz a fibrózisuk. Attól függetlenül, hogy a cirrózis teljesen megfordítható lesz-e vagy sem, egyértelműen sok előny származik abból, ha csökkentik a májban felhalmozódott kötőszövet mennyiségét, mivel így lehetővé teszik, hogy a májsejtek visszanyerjék normális működőképességüket.”