Tíz dolog, amely megváltoztatja életünket
Az alternatív energiaforrások belépése, a vezeték nélküli hálózatok és a digitális technika további fejlesztése, az önjáró robotok és a terápiás célú klónozások változtathatják meg radikálisan az életünket a közeljövőben. Ezt jósolják a LiveScience amerikai tudományos magazin szerkesztői, akik összeállították az emberiség közeli jövőjét alapvetően befolyásoló találmányok, technikai megoldások tízes listáját.
Az emberiség életét könnyebbé, szebbé tevő technikai és orvosi lehetőségekből válogattak össze egy tíz tételből álló listát az amerikai LiveScience magazin munkatársai.
A lajstromban az első helyen a hidrogén alternatív energiaforrásként való hasznosítása szerepel, amelytől azt várják, hogy jelentősen csökkenti a kőolaj felhasználását és a légszennyezettséget. Mellette szól az is, hogy égetésekor csak víz keletkezik, a tárolása viszont még meglehetősen bonyolult, mert a majdani tartályokban is nagy nyomás alatt kell őrizni a gázt. Ez azonban egyelőre csak jelentős energia-felhasználással érhető el, emiatt másfajta zöldenergiák elterjesztését is fontolóra kell venni.
Ezek egyike a listán a második helyet kiérdemelő napelem, amelynek az ára folyamatosan csökken, s a jelenlegi számítások szerint tíz év múlva már nem lesz drágább a mai, klasszikus elektromos áramnál. Ilyen körülmények között minden új házat napelemekkel szerelnek majd fel a jövőben, habár ez a háztartási energiafogyasztásnak csak az egyharmadát elégítheti ki. Az éghajlat, illetve az időjárás és az éjszakák hossza ugyanis befolyásolja a napenergia előállítását.
A harmadik-ötödik helyre informatikai megoldások kerültek. A LiveScience szerint mindent ellepnek majd a vezeték nélküli internet-hálózatok: a WiMAX, a 3G, a 4G vagy a Wi-Fi. Ennek köszönhetően elvileg bárki, bárhol elérhető lesz a világhálón, s ez lehetővé teszi az intelligens házak működtetését távolról is. Mobiltelefonról irányíthatjuk a kerti csapot, az épület riasztórendszerét, a kaput vagy a fűtésszabályozást.
Digitális eszközeinket azonban más célokra is felhasználhatjuk. Elég lesz például, ha a telefonunkat ráirányítjuk egy hotel épületére, vagy egy CD-borítóra, hogy az adott létesítményről vagy kiadványról többletinformációkat tudhassunk meg. A legújabb mobil kommunikációs eszközökből már nem hiányozhat a műholdas helymeghatározó rendszer sem.
A Live Science a hatodik helyre sorolta a szerverkapacitások rohamos fejlődését, amelyre az úgynevezett Moore-törvényből következtetnek. Az amerikai Intel processzorgyártó társaság egyik alapítója, Gordon Moore 1965-ben szögezte le tézisét, amely szerint a számítógépek adatfeldolgozási sebessége exponenciálisan nő, vagyis minden második évben megduplázódik. Innen ered, hogy a számítógépekhez csatlakoztatható eszközök is tovább fejlődnek majd. Magunk készíthetjük el gyermekeink játékainak, háztartási eszközeinek vagy dísztárgyainknak java részét, az otthon is használható háromdimenziós nyomtatók segítségével.
Hetedikként arra emlékeztetnek a rangsor készítői, hogy egy 2007 novemberében sikerrel megrendezett, sofőr nélküli autóverseny már jelezte, hogy a nem túl távoli jövőben elküldhetjük autóinkat az üzletekbe, sőt, ezek a járművek akár konvojokban is haladhatnak az autópályákon. Addig azonban a robotokat (nyolcadik helyezés) leginkább olyan tevékenységekre bírhatjuk rá, amelyek ismétlődő mozgásokkal elvégezhetők, és nem feltételezik a váratlan problémák felbukkanását és megoldását.
A génterápia kilencedikként szerepel a listán, de ígéretes jövőképpel. A kutatók nem csak hiperintelligens robotok előállításán fáradoznak, hanem az emberi faj tökéletesítésén is. Mivel több jelenlegi népbetegség örökletes úton terjed, a szakemberek megkeresik a problémás géneket, és megpróbálják kiküszöbölni ezek negatív hatásait. Véleményük szerint a ma még örökölhető betegségeket nemsokára olyan könnyen lehet orvosolni, mint egy egyszerű tüdőgyulladást. A tízes lista záró pontja, hogy más betegségek gyógyításában a mesterségesen előállított belső szervek és szövetek kaphatnak főszerepet. Ezektől azt várják, hogy a befogadó szervezet nem löki ki őket, s ezért gyógyítható lesz a rákos megbetegedés is.