Alkoholizmust gyógyító injekció?

Az amerikai tudományos akadémia folyóirata (PNAS) ígéretes állatkísérletről számol be. Alkoholista patkányokat egyetlen fehérjeinjekcióval leszoktattak az alkoholizmusról.
A Kaliforniai Egyetem Dorit Rot vezette tudóscsoportja a klasszikus pedálnyomogatós kísérlettel kutatta, hogyan alakul a patkányok szenvedélybetegsége. Pedált helyeztek el az állatok ketrecében, amit nyomogatva alkohollal kevert vízhez juthattak a bent lakók. Mikor már kialakult, az embereknél jól ismert függőség, GDNF elnevezésű fehérjét injekcióztak közvetlenül az állatok középagyába. A jutalmazó rendszerben központi szerepet játszó agyterületbe az úgynevezett ventrális tegmentális területbe (VTA) juttatott anyag hatására tíz percen belül elmúlt patkányok alkohol utáni vágya. Sőt, később, a szer hatásának elmúlta után sem érdekelte már őket az adagoló pedál.
Mindez nagyon ígéretes kutatási eredmény, mert az embereknél és a patkányoknál nagyon hasonló módon alakul ki a különböző anyagoktól való függőség, és mert az alkoholbetegség kezelésénél a magas visszaesési arány a legnagyobb probléma.
A kutatók szerint GDNF-protein csak az alkoholfüggőségre hat, és nem csökkenti az egyéb élvezeti szerek iránti fogékonyságot. Ezt a cukros oldatra szoktatott patkányokkal végzett kísérletek igazolták, rájuk ugyanis a hasonló kezelésnek semmilyen hatása nem volt.