Interneten fedeztek fel régészeti lelőhelyeket

Indiana Jones legközelebbi kalandjára egy számítógép előtt kerül sor, ha a hollywoodi forgatókönyvírók képzeletét is megragadja a régészeti kutatások háborúk sújtotta területeken alkalmazott új módszere.
David Thomas, a melbourne-i La Trobe Egyetem régészeti posztgraduális programjának hallgatója a Google Earth weboldal segítségével fedezett fel régészeti lelőhelyeket Afganisztán egyik nehezen megközelíthető részén. Thomas mintegy 450 potenciális lelőhelyet határozott meg Dél-Afganisztánban, Helmand és Kandahar tartományok határán.
A Google Earth felhasználását Thomas elmondása szerint a szükség kényszerítette ki, mivel az általa tervbe vett helyszíni terepmunkát biztonsági okok miatt nem végezhette el. Az 1979-es szovjet invázió óta az afganisztáni régészeti kutatómunkát nagyon megnehezítik a folyamatos harci cselekmények. Ezt a nehézséget segít kiküszöbölni a fiatal régész szerint a Google Earth. Thomas és kutatócsoportja egy 75×15 kilométeres területsávot vizsgált meg a dél-afganisztáni úgynevezett Regisztáni-sivatagban. A kutató elmondása szerint a Google Earth segítségével kilenc órát vett igénybe egy 17 négyzetkilométeres terület „átfésülése”. David Thomas fő kutatási területe a félnomád gurid törzs egykori birodalma, amely a 12. század végén a mai Kelet-Irántól az indiai Bengáli-öbölig terjedt.
Thomas a dublini régészeti világkongresszuson számolt be eredményeiről. Előadásában elmondta, hogy az átvizsgált területen 1800 “gyanús helyet” különített el, ebből 450 potenciális lelőhelyet ítélt nagy jelentőségűnek. Ami a felszínre hozható leleteket illeti, a kutató szerint katonai táborok, falvak, mecsetek, állattartó karámok, vízgyűjtő medencék, gátak és csatornák kerülhetnének elő a megjelölt területen. A Google Earth segítségével az ausztrál régész az eddiginél pontosabban meg tudta határozni a középkori Gaznavida Birodalom téli fővárosa, Buszt elhelyezkedését. A területen egyébként korábban 1949-1952 között folytak ásatások.
Thomas elmondása szerint elsősorban az afgán régészekre vár a virtuális feltárómunka átültetése a gyakorlatba. Az ausztrál kutatócsoport az internet segítségével kapott adatokat az Afgán Archeológiai Intézet rendelkezésére kívánja bocsátani. A kutató abban reménykedik, hogy a világ régésztársadalma a jövőben komolyabban veszi az internetes kutatást, különösen akkor, ha az elérhető képek felbontása növekszik. Az ausztrál régészek internetes kutatását a cambridge-i egyetem Cary Robertson Alapja támogatja.
D.F.
Kapcsolódó cikkünk: