Kitörölhetetlen emlékezet

A biciklizést nem lehet elfelejteni, tartja a köznyelv, és ez igaz is. Ennek oka az, hogy az agy a tanulás során létesített idegkapcsolatokat nem bontja szét, hanem csupán kiiktatja. Az emlékek nem vesznek el, csak gyakran nehéz őket előhívni.
Susanne Hofer, a németországi Max Planck Neurobiológiai Intézet kutatója és munkatársai azt szerették volna kideríteni, miért lényegesen könnyebb újra megtanulni valamit, ami egyszer már feledésbe merült, mint egy teljesen új tudást elsajátítani. A neurobiológusok ezért időnként lefedték pár felnőtt egér egyik szemét. Így képalkotó eljárások segítségével megvizsgálhatták, hogyan hat ez a rágcsálók agyának idegkapcsolataira. Már rövid idő elteltével új idegkapcsolatok alakultak ki az agy látásért felelős részében: az idegsejtek átálltak arra, hogy a megmaradt szem jeleit dolgozzák fel, az egér megtanult csupán erre a szemére hagyatkozni.
Miután az egerek újra használhatták mindkét szemüket, az idegsejtek újra átcsoportosultak, és alkalmazkodtak a kétszemes látáshoz. Az egyszemes verzióra való áttérést tehát teljesen meg lehetett fordítani, ezek szerint pedig a régi kapcsolatok nem tűntek el, csupán ideiglenesen kiiktatódtak.
A kutatók megismételték a kísérletet, és újra betakarták az egerek egyik szemét. Ezúttal sokkal gyorsabban alkalmazkodtak az idegsejtek az egyszemes látáshoz.
A vizsgálatok szerint az idegsejtek rugalmasan átcsoportosíthatók, a meghatározott kapcsolódási helyek pedig szükség szerint aktiválhatók illetve kiiktathatók. Mivel egy tapasztalatra később talán még szükség lehet, úgy tűnik, az agy úgymond tartalékba helyezi. Ez később megkönnyíti az újratanulást. A biciklisek valószíűleg ezért ülnek többéves kihagyást követően is biztosan a nyeregben.
Kapcsolódó cikkeink:
Hogy kerül az információ rövid távú memóriánkból a hosszú távúba?
Miért van szükség a felejtésre?