A legrégebbi angliai agy

Brit régészek a szigetország legrégebbi emberi agyát fedezték fel, a lelet korát több mint 2000 évesre becsülik.
Az archeológusok a Yorki Egyetem területén egy építkezést megelőző feltárás során fedezték fel egy sáros gödörben a koponyát, amelynek belsejében sárgás anyag található. A CT-vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a koponyában egy összezsugorodott, ám minden kétséget kizárólag emberi agy van. A tudósok feltételezése szerint a koponyát rituális áldozatként mutatták fel az isteneknek.
Philip Duffey neurológus, aki a vizsgálatokat végezte, csodálatosnak nevezte a leletet, ugyanis a CT egyértelműen agyi struktúrát mutatott ki. , , Fontos lenne kideríteni, miként maradtak fenn ezek a struktúrák, akár megőrződtek a biológiai szövetek, akár nem. Ez a maga nemében fosszília, kövület. Az agy maga általában nem marad meg, zsíros szövetei ugyanis kiváló táplálékul szolgálnak a talajban található mikroorganizmusok számára” – nyilatkozta a neurológus, aki szerint az agyat szokatlan módon kezelhették, vagy a koponyát valamiféle olyan behatásnak tették ki, amelynek köszönhetően megőrződött az agy alakja.
Sonia O’Connor, a Bradfordi Egyetem kutatója szerint igen ritka, hogy megőrződik az agy, miközben minden más lágy szövet elpusztul. , , Ez az agy különösen izgalmas, mivel igen jó állapotban maradt fenn, annak ellenére, hogy ez a legrégebbi ilyen jellegű lelet Nagy-Britanniában, és az egyik legkorábbi a világon.”
Kapcsolódó cikkeink:
Fölfedezték az emberi agy fejlettségéért felelős gént
A rágóizmok elsatnyulása miatt nőtt meg agytérfogatunk?