A világ legöregebb pókhálója

Egy két évvel ezelőtt talált borostyánról kiderült, hogy a világ eddigi ismereteink szerinti legrégebbi pókhálóját rejti.
A leletet egy amatőr kövületgyűjtő találta meg 2006-ban, Anglia déli partjainál. Később, mikroszkópos vizsgálatok során fedezték föl a szakértők a kőbe zárt, 1 milliméteres pókszálakat. Martin Brasier, az oxfordi egyetem paleozoológusa szerint ezek a fonaldarabkák egyértelműen bizonyítják, hogy a pókok már a korai kréta időszakban is hálót szőttek, és ezzel ejtették el zsákmányukat.
A kutató szerint a 140 millió éves korúnak meghatározott hálódarabka csaknem körkörös mintázatú, és pontosan úgy néz ki, mint a ma élő pókok által készített rovarcsapdák. A 140 millió esztendős lelet kereken 10 millió évvel öregebb, mint az eddigi „pókhálódoyen”: egy korábban, Libanonban megtalált fosszília korát 130 millió évesnek határozták meg.
A borostyán a korabeli nyitvatermő fák gyantájaként zárhatta magába a fonaldarabokat, azonban a vékony pókhálószálak annyira érzékenyek, hogy fennmaradásuk esélye kövületbe zárva is rendkívül csekély, és nagyon ritka az ilyesfajta tartósítás.
Kapcsolódó cikk:
Előkerült a világ legősibb rovarlenyomata