Megfúrt magmakamra Hawaiin

Termálvizet kerestek, de egy vulkáni magmakamrába találtak bele. A véletlen fúrás egyedülálló kutatási lehetőség a vulkanológusoknak.
Bár az eset 2005-ben történt, a kutatók csak most, az Amerikai Geofizikai Szövetség tudományos ülésén ismertették a véletlenül megfúrt magmakamra kutatásának legfontosabb eredményeit.
A fúrást Hawaii főszigetén a Puna Geothermal Venture nevű cég mélyítette, amely 15 éve foglalkozik termálvizek kutatásával. A fúrás eredménye óriási meglepetést hozott, és nem is csak azért, mert sikerült belefúrni egy magmakamrába, hanem azért is, mert a viszonylag csekély mélységben, a földfelszíntől mintegy 2, 5 km-re lévő magma hőmérséklete elérte az 1000 ºC-ot.
A magma a fúráskor 5–10 méterre tört föl a fúrócsőben, utána a fúrófolyadék hatására megszilárdult. Egy pillanatig sem állt fönn tehát a magmakitörés veszélye – tájékoztatott Bill Teplow, a US Geothermal Inc. geológusa.
A fúrás eredményeképpen a kutatóknak lehetőségük nyílt a magmát természetes környezetében vizsgálni, hiszen eddig csak a tűzhányóból feltörő magmaanyagokat, azaz a lávát tudták vizsgálni. A láva a kitöréskor szétterül, majd kihűl, eltávoznak belőle a gázok, és megszűnik az eredeti nyomásállapot is. A különbség tehát óriási, éppen ezért példátlan ez a felfedezés – fogalmazott Bruce Marsh, a John Hopkins Egyetem tanára. A kutatók bíznak benne, hogy a magmába újabb fúrólyukakat mélyíthetnek, amelyeken keresztül részletes kutatások végezhetők.
A kamra mérete egyelőre nem ismert, a geológusok feltételezése szerint a Kilauea tűzhányó 1920-as vagy 1950-es kitörésekor képződhetett. A benne lévő magmaanyag hűlőfélben van, állaga megdermedt szirupra emlékeztet. A tervezett fúrólyukakon keresztül a tudósok reményei szerint lehetőség lesz nyomon követni a hűlő magmában lejátszódó kristályosodási, kőzetképződési folyamatokat.
Kapcsolódó cikk:
Mindennapi tudomány – Utazás a Föld középpontjába