Genetikai okokat találtak a rák áttétképződésében
Döntő szerepe van a mellráknál az áttétek képződésében és a kemoterápiával szembeni ellenállás kialakulásában egyetlen génnek – állapították meg amerikai kutatók.
„Nem csak egy új metasztázisgént azonosítottunk, de ez az egyike azon kevés génnek, melynek pontos működési módja magyarázatot nyert” – nyilatkozta Michael Reiss, a New Yersey-i Rákkutató Intézet munkatársa, akinek csoportja a Cancer Cell című szakfolyóirat legfrissebb számában tette közzé eredményeit. A felfedezés lehetőséget teremt a tumor szétszóródását gátló hatóanyag kifejlesztésére is.
A mellrákos páciensek közül azok, akiknek nincs áttéte, 98 százalékban élnek daganatuk megállapítása után öt évnél tovább, míg azoknak, akiknél átterjedt a tumor más szervre is, csak 27 százaléka éli túl a határnak tekintett öt évet.
Reiss és a Princeton Egyetemen kutató Yibin Kang először egy hatalmas számítógépes, mellrákra vonatkozó adatbázist elemzett. Megállapították, hogy a nyolcas számú kromoszóma egy szakasza feltűnően sokszor fordul elő az agresszív mellrákban szenvedő páciensek mintáiban. Míg egy normális DNS-szekvencia a gén két kópiáját tartalmazza, addig néhány tumormintában nyolc kópiát is találtak az adott génszakaszból.
A csoport ezután 250 páciens melldaganatából vett szövetmintáiban kutatott genetikai rendellenességek után. Ennek során állapították meg, hogy az MTDH jelű gén az agresszív tumorokban túl aktív.
„Ez a gén minden sejtünkben megtalálható, ám a tumor valamiképpen többletkópiákat szerez belőle és túlzott mértékben működteti” – magyarázta Kang.
Postabélyeg a rákkutatás támogatásáért
Magyarországon 2005 szeptember 29-én került forgalomba az a postabélyeg, amelynek árából 50 Ft-ot rákkutatásra fordítanak.
Bővebben:>>