6. századi éhínség. Egy üstökös miatt?
Üstökös becsapódása okozhatta a 6. században a történelmi feljegyzésekben olvasható nagy, globális méretű éhínséget.
Az éhínséget a korabeli krónikák több helyen is említik. A feljegyzésekben az áll, hogy 536 márciusában porköd homályosította be az eget, és ez a jelenség másfél éven át nem szűnt meg. A Nap fénye rendkívül gyér volt ez idő alatt, „nem adott több fényt mint a Hold” – olvasható. A Föld átlaghőmérséklete ugrásszerűen lecsökkent, a növények pedig természetszerűleg nem vagy alig fejlődtek, pusztult a jószág, és világméretű éhínség következett be.
A konkrét kiváltó ok sokáig ismeretlen volt, bár az régóta ismert, hogy ilyesfajta jelenségeket hatalmas vulkánkitörések, vagy pedig nagy erejű kozmikus becsapódások képesek okozni. A legújabb tudományos vizsgálatok szerint ebben az esetben az utóbbi volt a tettes.
Dallas Abbott a New York-i Columbia Egyetem csillagásza munkatársaival Grönland szigetén végzett kutatásokat a sziget nagy részét borító belföldi jégtakaró egyes rétegeit vizsgálva. A 6. században keletkezett jégréteg szintjében különleges körülmények között képződött tökéletes, apró gömböcskékre, ún. szferulákra bukkant, amelyek nagy tömegű kozmikus égitest becsapódásakor keletkeznek. A szferulák vegyi elemzése kizárta a Földön kívüli eredetet, ezért a kutatók szerint a gömböcskék a becsapódáskor a légkörbe kerülő földi kőzetanyagokból jöttek létre. Abbott az Amerikai Geofizikai Szövetség konferenciáján mutatta be eredményeit, amely szerinte az első bizonyítéka annak, hogy a 6. századi globális éhínséget nagytömegű meteor becsapódása okozta.
A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a légkörbe került anyag nem egyenletesen hullott a felszínre, hanem „szitált”, és egyes rétegekben nagy tömegben dúsul fel. Ez több egymást követő becsapódásra utal, ami viszont egy üstökös eredetét valószínűsíti: ezek az égitestek ugyanis gyakran darabokra esnek szét a Föld felé tartó pályájuk során.
Abbott és kollégái két lehetséges becsapódási helyszínt azonosítottak. Az egyik Ausztrália partjainál a Carpentaria-öböl, ahová a feltételezések szerint egy kb. 640 méter átmérőjű test csapódott be. A másik valószínűsített becsapódási kráter pedig az északi-tengerben, Norvégia partjainál található, amit egy kisebb test hozott létre. A szferulákban azonosított mikroszkopikus kövületmaradványok szintén tengeri becsapódásokat igazolnak.
Kapcsolódó cikk:
Üstökös miatt tűnt el a Clovis-kultúra?