A fekete lyukak már a galaxisok előtt léteztek
Amerikai tudósok szerint a mindent elnyelő fekete lyukak, amelyek a galaxisok középpontjában vannak, korábban alakultak ki mint maguk a galaxisok.
A csillagászok feltételezése szerint a legtöbb csillagrendszer közepén fekete lyukak találhatók. A Tejútrendszer közepén is található egy nagy tömegű fekete lyuk, amit a közelmúltban fedeztek föl.
A fekete lyukak és a galaxisok mérete határozott összefüggést mutat: egy központi fekete lyuk tömege mintegy ezredrésze a galaxisok központjában található gömbszerű csillaghalmaznak, az ún. központi dudornak. Ez a szoros korreláció feltétlenül utal valamifajta kölcsönhatásra – nyilatkozta Dominik Riechers, a Kaliforniai Műszaki Intézet (Caltech) munkatársa. Kérdés, hogy a szoros kölcsönhatás megvolt-e a korábbi időkben, azaz a fekete lyukak és a csillagrendszerek egy időben keletkeztek-e.
A legújabb csillagászati észlelések szerint a válasz egyértelműen nem. Új-Mexikó államban (USA) a VLA – rádióteleszkóp segítségével a kutatók egészen a 13, 7 milliárd évvel ezelőtt létrejött ősrobbanás koráig képesek „visszanézni” – azaz olyan távoli objektumokat tudnak megfigyelni, amelyek fénye ebből az időből származik. Ennek során megvizsgálták a fiatalabb és idősebb fekete lyukak illetve a galaxisok központi dudorának méretét, és meglepő következtetésre jutottak. Megállapították, hogy a szoros méretkorreláció a Világegyetem különböző időpontjában nem volt állandó. A fiatal galaxisokban elhelyezkedő fekete lyukak tömege nagyobb, mint az öreg galaxisokban. Ebből az következik, hogy a fekete lyukak jöttek létre előbb.
Az azonban nem világos, hogy egy fekete lyuk pontosan hogyan befolyásolja egy galaxis fejlődését. A megoldás kulcsa, hogy a tudósok feltárják, hogyan alakultak ki a csillagok és a belőlük létrejött galaxisok az univerzum korai időszakában.
Kapcsolódó cikkek: