Darwin tévedett? – 2. rész

A tényt, hogy Földünk pezseg az élettől, az evolúciós elmélet tudományosan magyarázza. Az érveket és ellenérveket sorakoztatjuk fel a National Geographic Channel filmje nyomán.
Veszélyesen élni
A Földön élő sok ezernyi állat között akadnak, amelyek olyan szépek és annyira feltűnők, hogy nem maradhatnának életben. Az evolúció olyan tulajdonságokat részesít előnyben, amelyek a fennmaradást segítik elő. Sok madár azonban olyan színpompás, hogy a ragadozók már egy kilométerről is észrevehetik. Hogyan magyarázható ez a természetes szelekcióval? Hogyan alakulhattak ki olyan állatok, amelyek szinte könyörögnek azért, hogy egyék meg őket?
![]() |
|
Az Indiában őshonos páva gyakran szerepel a tigris étlapján. A szabad természetben élő madárnak a legkevésbé sincs szüksége olyasmire, ami akadályozza. Például ekkora tollakra, amelyeket könnyen meglátnak a ragadozók, és amely lassítja a menekülést.
A kreacionisták szerint a magyarázat kézenfekvő: Isten teremtette az ilyen állatokat. Az evolucionisták számára azonban az ilyesmi rejtély. Hogyan hozhatott létre a természetes szelekció olyan tulajdonságokat, amelyek nem elősegítik, hanem hátráltatják egy állat fennmaradását? Olyan probléma ez, amely Darwin egész elméletét alááshatná.
Ha a legrátermettebb fennmaradása az érvényes, vezérlő elv, akkor joggal vélhetnénk, hogy a pávának ki kellett volna halnia. Darwin azonban felismerte, hogy az evolúció nemcsak a fennmaradásról szól, hanem valami más is szerepel benne: a szex.
A nőstény madarak a ragyogó tollazatú hímeket részesítik előnyben. Mivel a mutatós hímek sikeresebbek a nőstények körében, több utóduk lehet. Sok nemzedék után az élénkebb színek szétterjednek a populációban. A színtelenebb madarak pedig fokozatosan kihalnak.
Ez azonban újabb kérdést vet fel. Miért választják a nőstények a ragyogó színű és feltűnő tollazatú hímeket? A válasz a hímek génjeinek minőségében rejlik. Csak a legjobb génállományú hímek elég erősek ahhoz, hogy különösen hosszú tollakat és a ragyogó színeket hozzanak létre. Ha a nőstények a legszínesebb hímekkel párosodnak, biztosítják,
hogy utódaik életben maradnak, és szaporodnak.
Elveszett hátsó lábak
A bálnák és a delfinek ősei ötvenötmillió évvel ezelőtt elhagyták a szárazföldet, és tengeri életmódra tértek át. David Kingsley, a Stanford Egyetem biológusa megoldani készül a rejtélyt, ami a cetek lábának elvesztéséhez vezetett. Ha megnézünk egy cetet, láthatjuk, hogy teste áramvonalas, és nagy sebességgel úszhat az óceánban. Az áramvonalasság együtt járt a hátulsó végtag elvesztésével. A cetek őseinek elülső végtagja úszóvá alakult. De miért vesztették el teljesen a hátulsó lábaikat? A DNS-nek milyen változása okozta ezt?
A választ a Föld egyik legkisebb hala adhatja meg. A tüskés pikónak két változata ismert. Az egyiknek vannak hátsó végtagjai, mégpedig jó okból. Ha a tüskés pikót egy pisztráng próbálja lenyelni, a túlontúl széles hátulsó végtagok miatt elmenekülhet. Olyan tavakban, ahol nem élnek pisztrángok, egyes tüskés pikók viszont elvesztették hátulsó végtagjaikat. Ez sejtetni engedi, hogy a cetek lába miért tűnt el.
Kingsley és munkatársai a laboratóriumban a tüskés pikók végtagjainak eltűnéséért felelős géneket keresik. Rájöttek, hogy a halak hátulsó végtagjának kifejlődését nagyrészt a PITX1 nevű gén irányítja. Csak egyetlen gén, de a szerepe jelentős. Ahhoz, hogy a hátulsó végtag kialakuljon, az szükséges, hogy ez a vezető gén a fejlődés nagyon korai szakaszában aktiválódjon, és egy egész sor más gén tevékenységét irányítsa. A hátulsó végtaggal bíró, illetve a hátulsó végtag nélküli halakban egyaránt ott van a PITX1 gén.
A különbség nem magában a génben, hanem a szomszédos DNS-szakaszban rejlik. A hátsó végtaggal rendelkező tüskés pikókban a DNS úgynevezett regulátorszakasza válaszol egy kémiai ingerre, és bekapcsolja a PITX1 gént: a hátulsó végtag növekedni kezd. A hátulsó végtag nélküli tüskés pikókban azonban a regulátorszakasz egy apró változása inaktiválja a gént: a gén nem működik, ezért a hátulsó végtag nem fejlődik ki. Kingsley és csapata szerint, ami a tüskés pikóval történt, az esett meg a cetekkel is. A regulátorszakasz kis változása a cetek őseiben kikapcsolta a PITX1 gént. Ez pedig megállította a hátulsó lábak fejlődését.
Ellenfelei több mint száznegyven éve támadják Darwin elméletét. Ha viszont a bizonyítékokat nézzük, az ellenvetések nem állják meg a helyüket. A tudomány egyenként megállapította róluk, hogy tévesek. A bizonyítékok oly számosak, hogy minden józan belátású szakember ténynek tekinti az evolúciót. Az élet káprázatosan gazdag és változatos. Valóságos csodának tűnik. Ám az igazi csoda az, hogy ezt a sokszínű és különleges világot egyszerű természeti törvények hozták létre. Csoda az is, hogy a természet egyik sajátos alkotása, az emberi elme mindezt képes megérteni.
A cikk előzménye:
Darwin tévedett? – 1. rész
Kapcsolódó cikkek: