Az ókorban élt zsidók első hiteles arcrekonstrukciója
Egy tel-avivi tudós csontleletekből rekonstruálta az ókori Izrael földjén élt emberek képmását. A zsidó törvények tiltása miatt ebből az időből korabeli emberábrázolások nem maradtak fenn.
A világon elsőként rekonstruálta ókori izraeliek arcvonásait tudományos módszerekkel a Tel-avivi Egyetem orvosi karának tanára, Eugene Kobyliansky professzor. Munkája eredménye várhatóan a tudományos berkeken kívül is nagy érdeklődésre tarthat számot, hiszen vallási előírásaikat követve a zsidók képzőművészeti alkotásaikban nem ábrázoltak emberi arcot, így arról sincsenek hitelt érdemlő információink, hogy a valóságban hogyan festhetett Mózes vagy akár Jézus.
Az antropológiai kutatásokat az is hátráltatta, hogy az izraeli törvények ritka kivételektől eltekintve tiltják a zsidó sírok exhumálását. Kobyliansky professzor olyan koponyákat illetve koponyatöredékeket használt fel, amelyek több évtized alatt kerültek elő a Holt-tenger és a Jordán folyó melletti régészeti feltárásokról. A csontokon végzett mérések alapján műanyag sablonokat készített, amelyek a számítógépes arcrekonstrukció alapjául szolgáltak. Az Orosz Tudományos Akadémia moszkvai Etnológiai és Antropológiai Kutatóintézete biztosította azt a speciális szoftvert, amelynek segítségével hetven százalékos pontossággal rajzolhatók meg a koponyákhoz tartozó eredeti arcvonások.
A két arcrekonstrukcióhoz végül egy, a hellenisztikus korban (Kr.e. 332 és 37 között) élt férfi, és egy, a római uralom alatt (Kr.e. 37 és Kr.u. 324 között) élt nő koponyáját használták fel. A férfi a térségben a történelmi időktől napjainkig megtalálható mediterrán népcsoport tagja volt, a nő arca pedig a mediterrán vonások mellett némi afrikai jelleggel is rendelkezik, ami jól látszik az arc és az orr alakján. Az asszony felmenői között tehát minden bizonnyal afrikai ősök is voltak, ami nem is olyan meglepő, hiszen az ókori Izrael területén etiópiai zsidók is éltek.
Képek forrása: Israel21c