Meglepő viselkedésű spermiumok
Brit kutatók igazolták, hogy a sok partnerrel szexuális viszonyt folytató rágcsálók hímivarsejtjei egymást segítik a cél elérésében.
Egy korábbi vizsgálat kimutatta, hogy a köznséges erdeiegér (Apodemus sylvaticus) spermiumai a fejükön lévő karomhoz illetve horoghoz hasonló nyúlvány segítségével képesek összekapaszkodni, és akár száz sejtből álló „vonatot” alkotni. Ezek az összekapaszkodott csoportok gyorsabb haladásra képesek, mint a különálló spermiumok.
Az eredmény meglepetést okozott, hiszen az eddigi elképzelés szerint a hímivarsejtek versengenek azért, hogy elsőként érjék el a petesejtet, és megtermékenyíthessék azt; ilyenfajta „együttműködésre” korábban nem volt példa.
A Sheffieldi Egyetem kutatói 37 rágcsálófaj spermiumait vizsgálták. Megfigyelték, hogy a sejt feji részének csúcsán lévő horogszerű nyúlvány alakja és mérete összefüggést mutat a here méretével. Minél aktívabb szexuális életet él egy rágcsáló, annál nagyobb a heréje; a nagy heréjű fajoknál kifejezettebb spermiumfej-nyúlvány észlelhető.
Azokra a rágcsálókra – például a vándorpatkányra és a háziegérre –, melyek nőstényei számos hímmel párosodnak, jellemző a hímivarsejtek összekapaszkodása és együttes előrehaladása. Ezáltal a csoportot alkotó sejtek „önzetlenül” segítik a gyorsabb előrehaladást annak érdekében, hogy legalább egyikük célba érjen, megelőzve a rivális hím spermiumait.