A valóságos Csipkerózsika
A National Geographic Magazin szerdán megjelenő lapszáma képekben gazdag, hátborzongató tudósítást közöl a világ legnagyobb múmiakriptájáról.
1920. december 6. Európát ismét pusztító járvány tartja rettegésben. Spanyolnátha tizedeli (vagy tán negyedeli?) a lakosságot. Családok szakadnak ketté. Az áldozatok között van egy – az apuka szerint persze a legszebb – kétéves kicsi lány, Rosalia Lombardo. Apja nem tud belenyugodni a pusztulásába, és felkéri Dr. Alfredo Salafiát, az ismert orvost, hogy mumifikálja gyermekét. A doktor valami egészen új eljárást alkalmaz, és oly tökéletes munkát végez, hogy aki Rosaliát látja, a mai napig alvó gyermeknek gondolja. A test – ami nem kaphatott más becenevet, mint Csipkerózsikáét – bizarr turistalátványosságként a palermói kapucinus szerzetesek múmiakriptájában látható.
Akadt azonban egy rejtély: a mumifikáló orvos fantasztikus receptúrája elveszett, mert maga is (akárcsak az apuka) a betegség áldozat lett. Az eljárás szerint elkészített múmia megmaradt, az igazi tudományos eredmény azonban elveszett.
A minap azonban doktor Salafia egykori feljegyzéseiből előkerült a titok. Dario Piombino-Mascali, a Bolzanói múmiákkal foglalkozó intézet kultúrantropológusa megtalálta a tartósítószer receptjét: formalin, alkohol, szalicilsav, glicerin és cinksó. Ez utóbbi anyag oly ellenállóvá tette Rosalia testét, hogyha talpra állítanánk, akkor sem rogyna össze. A többi anyag nem okozott meglepetést, azóta is használják, akiknek ez a feladatuk. A formaldehid és a víz keveréke hatásos a baktériumok ellen, a szalicilsav gombaölő szer, az alkohol kiszárítja a testet, a glicerin pedig véd a túlzott kiszáradástól.
Az üvegkoporsó az említett palermói kapucinus szerzetesek múmiakriptájában, egy kis kápolnában nyugszik. Látható itt azonban sok-sok más – természetesen rosszabb állapotú – múmia is. A ferences rendből kivált kapucinusok temploma a 20. század elejére mintegy nyolcezer múmiának adott végső nyughelyet. Közülük sok egymás mellett lóg a fal mentén, mint valami Hollywoodi filmprodukcióban.
Minderről, köztük természetesen Rosalia Lombardóról a National Geographic Magazin szerdán megjelenő lapszáma közöl hátborzongató képekben gazdag tudósítást.