Mindenevő dinoszauruszt találtak
Az Argentínában feltárt őshüllő lehet a hiányzó láncszem a növényevő és a ragadozó dinoszauruszok között.
A kis termetű, mindössze 1, 3 méteres állat maradványaira három évvel ezelőtt bukkant rá Argentínában a San Juan városától északra fekvő Ischigualasto-Valle de la Luna parkban Oscar Alcober és Ricardo Martinez, a San Juan-i Természettudományi Múzeum paleontológiai részlegének vezetői.
A fosszíliák alapján a Panphagia protos (az első mindenevő) névre keresztelt állat fogai egyaránt alkalmasak voltak a növényi és az állati eredetű táplálék elrágására. „Ez volt a hiányzó láncszem a ragadozó dinoszauruszok és az óriási négylábú növényevők között” – nyilatkozta Alcober, aki hozzátette, hogy ez nagyon fontos darab a dinoszauruszok eredetének kutatásában A lelet feldolgozása alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a mintegy 225 millió éve (a triász időszakban) élt faj lehetett a sauropodomorphák, azaz a növényevő dinoszauruszok ez idáig fölfedezett első képviselője.
Argentinosaurus csigolyája
Argentína az 1980-as évektől kezdve számít a mezozoikum ősi hüllőivel foglalkozó paleontológusok Mekkájának. Olyan leletek kerültek ugyanis elő, mint a 40 méteresnél is nagyobbra növő Argentinosaurus Huinculensis, amely a legnagyobb ismert növényevő dinoszaurusz. De a Föld eddig leghatalmasabb szárazföldi ragadozója is innen származik. Ez az 1993-ban megtalált Giganotosaurus Carolinii (óriás déli gyík). A nagy dél-amerikai országban ma is mintegy tucatnyi lelőhelyet kutatnak intenzíven.
Kapcsolódó cikkek: