Rögeszmévé fajulhat az egészséges táplálkozás
Új táplálkozási zavar ütötte fel a fejét, főként a magasan képzett és jól kereső nők a nők körében. Mind többen lesznek az egészséges ételek rabjai.
Írta: Márk Edina
A kórképet Steven Bratman alternatív gyógyászattal foglalkozó amerikai orvos figyelte meg és nevezte el egy másik táplálkozási zavar, a kóros koplalásként ismert anorexia nervosa mintájára. (A név jelentése: orto – helyes, orexia – étkezés, a nervosa megszállottságot, rögeszmét jelent.) Bratman 1997-ben egy cikkben vázolta fel először a diagnózist, majd néhány évvel később könyvet is szentelt a témának. A címe sokat elárul: Health Food Junkies, vagyis Egészségesétel-függők. Bratman saját tapasztalatból tudja, hogy miről beszél: maga is megjárta a poklot, kommunában élt, rigid diétákat követett aszketikusan, mindent félszázszor megrágott, majd biokertészként csak a saját terményeit volt hajlandó fogyasztani, de csak a learatásuk utáni 15 percen belül.
„Az ortorexiás evészavar ártatlanul kezdődik, gyakran úgy, hogy az illető le akarja győzni valamilyen krónikus betegségét (például candida-fertőzés), és diétázni kezd” – mondja a zónának Bereczki Éva pszichológus. Ez kóros állapottá is fajulhat, ha az illető a betegségből való kilábalás után is fenntartja a diétát, s az egész élete a táplálkozás köré szerveződik. Az egészséges ételek rabjai kizárják az életükből az alapvető élelmiszerek nagy részét, merev szabályokhoz kezdenek alkalmazkodni, s lenéznek másokat, amiért nem hasonlóképpen élnek. Az érintettek az egészséges ételekhez való rögeszmés ragaszkodás jegyében akár a végletekig is leszűkíthetik az étrendjüket, például csak bogyókra és vízre, ami viszont hosszú távon hiánybetegségekhez vezet.
Leépülnek szociális kapcsolataik, hiszen már „nem érzik jól magukat” olyan társaságban, amely nem osztja misztikus szintre emelt táplálkozási nézeteiket. A gyakorlati problémákról már nem is beszélve, hiszen a családi ebédek és az éttermi menük nem az általuk egészségesnek tartott ételeket kínálják, ami szorongással, elfogyasztásuk pedig lelkiismeret-furdalással, öngyűlölettel tölti el őket. Meg is büntetik magukat: szigorítanak még egy kicsit étrendjükön.
Az ortorexia mögött – az anorexiához és a bulimiához hasonlóan – pszichés problémák húzódnak. A táplálkozás felett gyakorolt uralom pótolja a kontrollszükségletet, amelyet az érintett életének többi területéről valamiért elveszített. Az ortorexiások esetében gyakran jelen van erős hipochondria is, vagyis a betegségektől és a fertőzésektől való félelem – mondja Bereczki Éva. Az egészséges táplálkozásba vetett misztikus hit gyakran a betegségektől való rettegés, szorongás távol tartására jön létre. A pszichológus szerint a másik rejtett problematika lehet a nőiesség, a női identitás és szexualitás zavara.
Ha ugyanis még eddig nem derült volna ki, akkor az ortorexia leginkább a nők kórképe, méghozzá főleg a fiatal, túlképzett és magas jövedelemmel rendelkező nőké. (A magas fizetés már csak azért is kritérium, mert az egészséges ételek, a különféle bio- és organikus élelmiszerek meglehetősen drágák.) A média és a reklámok is azt sulykolják beléjük, hogy a nő legyen karcsú, fitt, egészséges, mert csak így lehet sikeres a munkában és a párkapcsolatban is. A férfiaknál sokkal ritkábban figyelték meg az ortorexiát, de a napjainkra jellemző feminizálódásuk jegyében náluk is előfordul a kórkép, bár rájuk inkább az edzésmánia jellemző.
A cikk folytatása olvasható a zona.hu oldalon.