A Leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés
A HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, mellyel a szexuálisan aktív felnőttek 80 százaléka találkozik élete során.
Írta: Dr. Benczik Márta
Genoid Molekuláris Diagnosztikai Laboratórium vezetője
Hogyan fertőz a HPV?
A HPV legtöbbször hüvelyi vagy végbélben végzett közösülés révén terjed. Mivel a HPV sokszor nem okoz tüneteket, a legtöbb férfi és nő úgy kapja el és adja tovább, hogy észre sem veszi. Több mint 40 HPV-típus adódhat át szexuális érintkezés révén, melyek nők esetében a szeméremtest, hüvely, méhszáj, a gát és a végbélnyílás környékét fertőzhetik meg, férfiak esetén a nemi szervek és a végbélnyílás környékének bőrét. Az óvszerrel való védekezés jelentősen csökkentheti a fertőzés esélyét, azonban nem nyújt teljes védelmet, hiszen a HPV bőrérintkezés útján is átadható.
Milyen HPV-vizsgálat létezik?
Magyarországon létezik olyan laboratóriumi vizsgálat, amely nőkben és férfiakban is ki tudja mutatni a HPV jelenlétét. A GenoID HPV-teszt eredménye azt is megállapítja, hogy pontosan melyik típus található meg a szervezetben. A méhnyakrákszűrés alkalmával nem történik automatikusan HPV-teszt, az orvosnak külön kell kérnie. A vizsgálat országszerte számos nőgyógyásztól, bőrgyógyásztól és urológustól kérhető.
A leleten szereplő „HPV-gyanú” a citológus megállapítása. Ennek egyértelmű igazolására és a kockázat szerinti típuskimutatáshoz HPV-tesztet kell végeztetni!
Mikor finanszírozza a társadalombiztosítás a HPV-vizsgálatokat?
Társadalombiztosítás által finanszírozottan a jelenleg érvényben levő rendelet alapján HPV-tesztet
•a (3-6 hónapon belül) megismételt citológai vizsgálat után lehet végezni bizonytalan (pl: ASCUS, P3) és LSIL esetekben a további terápiás lépések eldöntésére, valamint
•szövettani mintavételt követően annak eldöntésére, hogy fennáll-e még a műtétet követően HPV-fertőzés.
A HPV-tesztet bármikor lehet kérni, ilyen esetben térítésköteles.
|
Gyógyítható-e a HPV-fertőzés?
A HPV-fertőzés nem gyógyítható, azonban a HPV-fertőzés okozta problémák kezelhetőek.
A méhnyak kóros sejtelváltozásai helyi kezeléssel gyógyíthatóak (fagyasztás, kúp kimetszés, más néven konizáció, lézeres eltávolítás). Méhnyakrák esetén radikálisabb beavatkozásokra van szükség (pl.: műtét, sugárkezelés, kemoterápia).
A szemölcsök kezelhetőek ecseteléssel, fagyasztással, égetéssel, lézerrel, helyi immunválaszt módosító szerrel, műtéttel.
A kezelések gyógyszeres immunerősítő kezeléssel egészíthetőek ki.
Mikor segít a HPV elleni oltás?
A méhnyakrákot okozó 14 különböző HPV-típus közül a vakcinák a két leggyakoribb, a 16-os és 18-as típusok ellen nyújtanak védelmet. E két vírustípus a kialakuló méhnyakrákos megbetegedések körülbelül 70 százalékért felelős.
Az egyik forgalomban lévő HPV elleni oltás alkalmas a HPV 6-os és 11-es típusai által okozott külső genitális szemölcsök (condyloma acuminatum) megelőzésére is.
Az oltás beadása előtt nem fontos HPV-tesztet végeztetni azok számára, akik még nem kezdték meg szexuális életüket. Az oltást követően is kifejezetten javasolt citológiai, illetve HPV-szűrésre járni, mert további 12 HPV-típus okozhat rákos elváltozást.
A már szexuális életet élő nők és férfiak esetében fontos a HPV-teszt elvégzése vakcináció
|
A férfiak és a HPV
A HPV-fertőzött férfiak többsége tünet- és panaszmentes. Bizonyos HPV-típusok azonban nemi szervi szemölcsöket okozhatnak. Más típusok hímvessző, illetve végbélrákot okozhatnak. Azok a típusok, melyek nemi szervi szemölcsöket okoznak, nem azonosak a hímvessző- illetve a végbélrákot előidéző típusokkal. A szexuálisan aktív férfiak 1 százaléka szenved nemi szervi szemölcsökben. A hímvessző rákja ritka betegség. Európában 100000 lakosra 0, 1-0, 9 eset jut. A végbélrák sem gyakori betegség, különösen egészséges immunrendszerű férfiakban ritka.
Vigyázzon partnerére, hiszen a HPV-fertőzés női partnernek való átadása növelheti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát.
A férfiak HPV-tesztet bőrgyógyászoktól, urológusoktól kérhetnek.
Ha a nő HPV-fertőzött, milyen hatással lehet ez partnerére?
Ez esetben partnere is fertőzött lehet, főleg, ha hosszabb ideje együtt vannak. A szexuálisan aktív felnőttek többsége élete során HPV-fertőzötté válik. Az egészséges immunrendszerű férfiakban ritkán alakul ki betegség HPV-fertőzés következtében. Ha új partnere van, az óvszerrel csökkentheti a megfertőződés lehetőségét, illetve a HPV okozta betegségek kialakulásának esélyét, de nem jelent teljes védelmet!
Ha a férfi HPV-fertőzött, milyen hatással lehet ez partnerére?
Habár a férfiak számára a vírus nem jelent nagy kockázatot, azonban női partnerüknek a méhnyakrák kialakulásáért felelős kórokozót átadhatják, ezért mindenféleképpen az óvszerrel való védekezés nyújthat, ha nem is teljes körű védelmet. Nők esetében a HPV a méhnyakrák kialakulásának szempontjából kockázatot jelent, attól függően, hogy alacsony vagy magas kockázatú vírussal fertőződtek-e meg.
Mit jelent mindkettőnknek?
Partnere már évek óta hordozhatja a HPV-t. Nem lehet megmondani, hogy Ön adta át neki, vagy ő adta át Önnek. A HPV fertőzés nem annak a jele, hogy bármelyikük „félrelépett”.
Bővebb információkért keresse fel a hpvteszt.hu és a genoid.hu oldalakat, vagy hívja a (06-1) 465-0124-as telefonszámot.
JOBB TUDNI, MINT MEGIJEDNI!
A sorozat első része: A méhnyakrák hátterében a HPV áll