Több hullámban vándorolhatott ki az ember őse Afrikából
Koponyavizsgálatok alapján arra következtetnek, hogy több afrikai populáció lehetett a mai ember őse. A kutatócsoport eredményeit az amerikai tudományos akadémia folyóiratában publikálta.
Az emberiség elterjedését magyarázó elméletek közül az ún. Afrikaeredet-elmélet vert gyökeret a tudományos közfelfogásban. E szerint a modern ember közös őse Kelet-Afrikából származik, ahonnan migráció útján terjedt el a többi kontinensen, és váltotta fel a emberi fajt. Hogy a migráció pontosan hogyan és mikor zajlott, arról számos feltevés született.
Az osztrák Gerhard Weber vezette Virtual Anthropology nevű paleoantropológus kutatócsoport vizsgálatainak eredményei alapján most arra következtetnek, hogy az afrikai kontinensről több hullámban történt a modern ember őseinek kivándorlása. A csapat háromdimenziós számítógépes modell segítségével hasonlította össze a korai modern ember, a neandervölgyi ember és a náluk jóval korábban élt Homo erectus digitalizált koponyáit. A munka során összesen kétszáz modellt hasonlítottak össze, és a vizsgálatkor 500 mérési pontot használtak. A kutatók meglepő eredményt regisztráltak. Kiderült ugyanis, hogya korai modern ember koponyái sokkal inkább különböznek egymástól mint a másik két emberelődéi.
Feltételezett migrációs útvonalak
A tudósok mindebből arra következtetnek, hogy az afrikai eredetű modern ember több populációjából jött létre végül a mai ember. Az elmúlt százötvenezer év alatt tehát több migrációs hullám lehetett, amely Afrikából indult ki. Mindez ellentmond az elsősorban genetikai vizsgálatokon alapuló egy őst és azon belül egyetlen ősanyát feltételező „genetikai Éva” elméletnek. Weber szerint maguk az útvonalak is különböztek. Előfordulhatott ugyanis, hogy nem csak a tudósok által jól ismert közel-keleti utat választották, hanem nyugati irányba is eltérhettek, és Európába történő vándorlásuk során a Gibraltári-szoroson is átkelhettek.
Kapcsolódó cikkek: