Több mint négyezer éves koralltelep Hawaii partjainál
Amerikai kutatók megállapították, hogy a Hawaiinál 500 méter mélyen található koralltelepek négyezer évnél is idősebbek. A korallok korát eddig maximálisan háromezer évesre becsülték.
A mélytengeri koralltelepeket a trópusi sekély vizek napfényben fürdő zátonyaihoz hasonló korallpolipok hozzák létre. Ezek is számos állatfajnak adnak otthont, például szivacsoknak, férgeknek, tüskésbőrűeknek továbbá számtalan halfajnak.
A texasi A&M Egyetem kutatói kimutatták, hogy a mélytengeri koralltelepek lényegesen lassabban növekednek, mint azt eddig hitték. A lassú, évi mintegy 4 mikrométeres növekedés alapján a zátonyok kora is kitolódik.
„Az eredmény nem meglepő, hiszen a mélységben az alacsony vízhőmérséklet miatt a növekedési ciklusok jóval lassabban mennek végbe” – jelentette ki Michael Stachowitsch, a bécsi egyetem tengerbiológusa, a der Standard című lapnak nyilatkozva.
A Brendan Roark vezette kutatócsoport, amely eredményeiről az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) számolt be, tengeralattjárók segítségével gyűjtött koralldarabkákat a több méteresre is megnövő Gerardia és Leiopathes nemzetség egyedeiből. A tudósok radiokarbon kormeghatározási módszerrel mérték a minták korát, a korall tövétől egészen a csúcsáig, majd az adatokat összehasonlították. A növekedés ütemét a korkülönbségből illetve a korallok nagyságából már könnyen kiszámíthatták. A vizsgálatok alapján a legidősebb Gerardia-minták 2742 évesnek, míg a Leiopathes nemzetségbe tartozó darabok 4265 évesnek bizonyultak.
Roark reméli, hogy a vizsgálat eredményeivel sikerül fölhívni a figyelmet a sebezhető mélytengeri ökoszisztémák védelmére is, amiben Stachowitsch is osztozik. „A tenger mélye még mindig igen kevéssé kutatott terület. A mélytengeri korallok csupán a halászat mélyebbre hatolásával kerültek képbe.” – mondta az oceanográfus.
Az Atlanti-óceánban kamerákkal megállapították, hogy ezeket a korallzátonyokat a mélytengeri vontatóhálók teljesen elpusztították. „Egy csapásra megsemmisítettek olyan ökoszisztémákat, amelyek több ezer év alatt jutottak el mostani szintjükre” – magyarázta Stachowitsch, aki hozzátette, hogy a mostani tanulmány is rávilágít, hogy a tengerek utolsó érintetlen területei, mint például a mélytengeri koralltelepek szélsőségesen érzékenyek.
Kapcsolódó cikkek: