Evolúció során kiiktatták a hímeket.
Szex helyett inkább klónozzák magukat egy amazóniai hangyafaj tagjai. Genetikailag mindannyian a királynőjük tökéletes másolatai. Az evolúció elve szerint ennek a fajnak hamar ki kellene halni.
A dél-amerikai őserdők mélyén élő Mycocepurus smithi nevű hangya evolúciója során egyszerűen elhagyták a kétivarú szaporodást, s ezzel egyidejűleg a hím egyedeket is – állapították meg az Arizonai Egyetem kutatói.
A mycocepurus hangyák a különleges agrártevékenységük miatt állnak a kutatók figyelmének középpontjábanb, ugyanis gombaültetvényeket létesítenek bolyaikban, amelyeket gondosan trágyáznak. Igaz ezzel nem egyedülállók, de a „kertészkedés” intenzitása kiemelkedő. Rovartani szakértők e tevékenység vizsgálata közben lettek figyelmesek arra, hogy a hangyák körében valami nagyon sajátos társadalmi szerkezet tapasztalható: kizárólag nőstény egyedekből állnak. Ekkor döntöttek a DNS-vizsgálat mellett. Az örökítőanyag minden egyes tesztje ugyanazt az eredményt mutatta: az összes egyed DNS-e megegyezett a királynőével.
„A társas életmódú rovarok többféle módon is szaporodhatnak. De ez a faj teljességgel szokatlan és egyedi módszerrel él” – mondta Ann Himler, a kutatás vezetője. A Mycocepurus smithii szaporítószervei elsorvadtak, jelenlegei fizikai állapotukban a rovarok már alkalmatlanok a párosodásra – olvasható a brit tudományos akadémia folyóiratában megjelent tanulmányban.
Vannak előnyei a szex nélküli életnek. A hangyák megtakaríthatják a szaporodásra szánt energiát, nem kell áldozniuk forrásaikból a hímek létrehozására, viszont minden generáció 100 százalékkal növeli termékeny nőstényeinek számát. Csakhogy a klónozás következtében kisebb a genetikai változatosság, sérülékenyebb a populáció. Elméletileg az ivaros szaporodás nélküli reprodukció evolúciós zsákutca, az ilyen fajoknak hamar ki kellene halni. Ezért érdekes a mycocepurusok fennmaradásának titka.
Kapcsolódó írásunk:
Pár éve írtuk, hogy kegyetlen csapdát állító hangyákat fedeztek fel ugyancsak Amazóniában. A hangyafaj ötletes és kegyetlen csapdát állítva ejti el a saját magánál sokkal nagyobb zsákmányát. Ez az első olyan csapda, amelyet hangyák összehangolt akcióval, közösen alkalmaznak. Bővebben >>
Fényképezte: Mark W. Moffett, National Geographic
A hangyákról a National Geographic Magazin 2007. augusztusi számában olvashat érdekességeket.