2008-ban felfedezett fajok toplistája: kicsik, nagyok és furcsák

Több mint fél méteres rovar, öngyilkosságig virágzó pálma vagy hajlakkban élő baktérium. Csak néhány furcsaság a 2008-ban újonnan leírt fajok tízes toplistájáról.
A toplistát az elmúlt hétvégén mutatták be az Egyesült Államokban – olvasható a LiveScience című internetes tudományos portálon. Az újonnan felfedezett fajokat az Arizonai Állami Egyetem munkatársai, valamint egy taxonómusokból álló nemzetközi bizottság szakértői mutatták be. A szakemberek által összeállított jelentés szerint 2007-ben, az utolsó összesített évben 18.516 új fajt fedeztek fel és írtak le a világ minden tájáról.
Az elmúlt három évszázad során becslések szerint mintegy 1, 8 millió fajt írtak le tudományosan, ám feltehetőleg ennél jóval nagyobb a tényleges fajlétszám. Ismeretlen fajok tömegére elsősorban a mélytengerekben, a korallzátonyoknál valamint a trópusi esőerdők területén számíthatnak legnagyobb eséllyel a rendszertannal foglalkozó kutatók. Általános vélekedés szerint a jelenlegi életformák változatossága 2 és 100 millió közötti fajszámot eredményezett, ezen belül a szakemberek zömének becslése alapján mintegy 10 millió lehet a ma is élő fajok száma.
A 2008-as toplistán igazán figyelemre méltó élőlények szerepelnek. Ilyen például az az aprócska, mindössze borsószem nagyságú csikóhal, amelynek átlagos hosszúsága nem éri el a 14 millimétert illetve magassága is mindössze 11 és fél milliméter. A csikóhalat a Derawan sziget partjainál fedezték föl Indonéziában. A Hippocampus satomiae tudományos névre hallgató állat utónevét Satomi Onishi japán kisasszonyról kapta, aki vezetője volt annak a búvár-expedíciónak, amelyik az első példányt a felszínre hozta.
A Tahina spectablilis nevű pálmaféle Madagaszkár északnyugati részén, egy kicsiny, eldugott területen fordul elő. A kutatók szerint a fajnak kevesebb mint száz példánya él. A pálmaféle arról nevezetes és amiatt került fel a listára, hogy addig virágzik, amíg virágainak, illetve terméseinek súlya alatt összeroskad, azután elpusztul.
Egy koffeinmentes kávécserje is szerepel a 2008-as toplistán. A Kamerunban fölfedezett Coffea charrieriana az első kávécserje Közép-Afrikában, amelyik koffeinmentes termést produkál. A növényt André Charrier professzorról nevezték el, aki a 20. század utolsó három évtizedének legnagyobb tekintélyű és legsikeresebb kávénemesítője volt.
Forrás: LiveScience
A walesi szellemcsiga (Selenochlamys ysbryda) Cardiffben került a kutatók látókörébe, s azért szolgált meglepetéssel, mert kifejezetten a sűrűn lakott, nagyvárosi környezetet kedveli.
A listán egy aprócska baktérium is helyet kapott, amelyet japán tudósok fedeztek föl, és amelyik hajlakkban él. A Microbacterium hatanonis név tisztelgés Kazunori Hatano professzor előtt, aki munkásságával jelentősen hozzájárult a Microbacterium nemzetség alaposabb megismeréséhez.
A Phobaeticus chani a világ legnagyobb méretű ma is élő rovarja, amelynek teljes hosszúsága 56, 7 centiméter. A Malajziában, Borneó szigetén talált állat leginkább egy botra hasonlít.
A Barbados szigetén felfedezett fonalkígyó Leptotyphlops carlae mindössze 10 centiméterre nő meg, s ezzel általános vélekedés szerint a világ legkisebb kígyója.
Forrás: LiveScience
Egy másik csiga is helyett kapott a tízes rangsorban. A malajziai Opisthostoma vermiculumnak egészen egyedülálló morfológiai sajátosságai vannak: a háza négy irányba csavarodik.
A listán lévő utolsó két helyen halak szerepelnek. Az egyik Palau mélytengeri zátonyainál került a tudósok szeme elé. A Chromis abyssus gyönyörű mélytengeri halfaj, amely a nagy mélységben található zátonyok rendkívüli biodiverzitását tükrözi. Ez a felfedezés volt a 2008-as év első taxonómiai újdonsága, amely az akkor létrehozott új állatrendszertani adatbázisban (Zoobank) szereplő első és legtöbbször hivatkozott tétel lett.
A Materpiscis attenboroughi egy kihalt őslény, amelyet szintén 2008-ban fedeztek föl. A halak közé tartozó állat a legősibb elevenszülő gerinces, amit valaha is találtak. A Nyugat-Ausztráliában fellelt fosszília kora mintegy 380 millió év. A leletet fölfedező John Long édasanyjának tiszteletére az állatot a „Josie” becenéven emlegetik.