Ultrahangágyúk vethetők be az algák ellen
Lehet, hogy megvan a megoldás a súlyos környezeti károkat okozó algavirágzás megfékezésére?
Az algák vagy cianobaktériumok időnkénti hirtelen, tömeges elszaporodása a vizekben egyre gyakrabban és egyre több helyen tapasztalható, súlyos környezeti probléma. Az algák jellemzően a foszfát-túltrágyázás következtében lepik el robbanásszerűen a vizeket. Az angliai Hull Egyetem munkatársai az apró élőlényeket ultrahanggal kívánják elpusztítani. A kutatók első kísérletei optimizmusra adnak okot.
„Az ultrahang azokra a sejtekre – az úgynevezett heterocisztákra – hat, amelyek az élőlények egyensúlyát befolyásolják” – nyilatkozta Michael Postema, a kutatás vezetője. A sejtekben lévő kis nitrogénbuborék az ultrahangos inger hatására szétveti a sejtet, így az alga lesüllyed a víz fenekére, és elpusztul – számolt be a kísérletekről a New Scientist című tudományos magazin.
A kutatócsapat három különböző frekvencia hatását tesztelte különböző fajokon. Bár mindegyik frekvencia eredményesnek bizonyult, a leghatásosabb az 1 MHz-es ultrahang volt. Az új „fegyver” hatósugara 20 méter, a magas frekvenciákat ugyanis a víz elnyeli. Ebből az következik, hogy az ultrahangos módszer főként tavak esetében alkalmazható, a tengereket ellepő több száz négyzetkilométeres algaszőnyegek ellen már kevéssé – már pedig környezeti szempontból éppen a tengeri algaszőnyeg jelenti a nagyobb problémát.
„Amennyiben nem tévedtünk a rezonancia hatásmechanizmusát illetően, akkor ez nagyon jó hír, hiszen olyan algaellenes módszerre van szükségünk, amely a lehető legkevesebb kárt okozza a vizekben. Biztosra kell mennünk, hogy más szervezetre ne hasson” – emelte ki Postema.
„Biztosra kell mennünk, hogy más szervezetre ne hasson” – fűzte hozzá Deborah Long, a Plantlife Scotland nevű környezetvédelmi szervezet ökológusa, aki szerint az a legfontosabb, hogy a vízinövényeket ne érje kár.
Kapcsolódó cikkek: