Vulkánkitörés is okozhatta a tengeri állatok perm végi kihalását

Brit paleontológusok egy hatalmas vulkánkitöréssel magyarázzák a tengeri élővilág mintegy 250 millió évvel ezelőtt világszerte bekövetkezett hirtelen kipusztulását.
250 millió éve, a földtörténeti óidő (paleozoikum) végén, a perm időszak lezárultakor következett be bolygónk történetének legnagyobb mértékű regisztrált kihalási eseménye. A perm végi kihalás a tengeri gerinctelen állatcsaládok közel 50 százalékát érintette. Többek között végleg eltűntek a trilobiták (háromkaréjos ősrákok), a brachiopodák (pörgekarúak) és a bryozoák (mohaállatok) legtöbb csoportja, továbbá kihaltak az eurypterida-félék (ősrákok), valamint két nemzetség kivételével az ammoniták óidei változatai. A gerincesek közül a páncélos őshalak (Placodermi) egy képviselője sem élte túl a perm végi kihalást. A szárazföldön is kihalt számos rovarcsalád, az ősi kétéltűek háromnegyede illetve az óidei hüllőcsaládok mintegy 80 százaléka. A kihalási esemény a növényvilágot nem érintette.
A kihalást a tudósok több egyszerre bekövetkező esemény komplex hatásával magyarázzák, bár határozott okot eddig nem tudtak kimutatni. A sekélytengeri fajok esetében kézenfekvőnek tűnhet az élettér beszűkülése, az óidő végén ugyanis az akkor valamennyi szárazföldet egyesítő óriás szuperkontinens, a Pangea partjait egyetlen ősóceán, a Panthalassza vize mosta, és a nagyon keskeny parti sávon kívül a világtenger többi része mély vizű, nyílt óceán volt. Éghajlati okok ugyanúgy közrejátszhattak a kihalási eseményben, azonban erre vonatkozóan is csak feltevések vannak.
Az amerikai Science című tudományos folyóirat pénteki számában a hirtelen bekövetkező tengeri kihalást brit őslénykutatók egy hajdani hatalmas vulkánkitöréssel magyarázzák. A geológusok a nagy kitörés pontos időpontját azért tudták pontosan meghatározni, mert közvetlenül a kitöréskor keletkezett vulkanikus kőzet fölött olyan üledékrétegre bukkantak, amely különféle életformák tömeges kihalására utalt. „Ez a vulkáni eseményt egyértelműen egy jelentős környezeti katasztrófával hozta összefüggésbe – magyarázta Paul Wignall, a Leedsi Egyetem paleontológusa, a tanulmány vezető szerzője.
A láva több mint egy Magyarországnyi területet borított be.
A szakemberek szerint a vulkánkitöréskor, amelynek pontos helye ma Kína délnyugati részén található, mintegy félmillió köbméter vulkáni anyag lökődött ki, s a láva valamivel több mint egy Magyarország nagyságú területet (mintegy 100 ezer négyzetkilométert) borított be.
A láva a tengervízzel érintkezve óriási gőzfelhőket hozott létre.
A tengeri élővilág tömeges kihalására azért kerülhetett sor, mert a gyorsan folyó láva hirtelen érintkezett a sekély vízzel, ami robbanásokat okozott, és már a kitörések kezdetén óriási gőzfelhők kialakulását eredményezte. A tűzhányó továbbá hatalmas mennyiségű kén-dioxidot juttatott a sztratoszférába, az alső légkör 11–50 kilométeres magasságban lévő tartományába. Ez a bolygó lehűléséhez és savas esőkhöz vezethetett.
Kapcsolódó cikkek: