Óriási mamutcsontvázra bukkantak Szerbiában
Az ország keleti részén, a római kori régészeti lelőhely, Viminacium mellett talált 5 méter hosszú és 10 tonna súlyú állat csontvázát három hónap múlva mutathatják be a nagyközönségnek.
A hatalmas ősállat maradványai 27 méter mélyről kerültek felszínre, amikor kedden, külszíni szénbányászati munkálatok során rábukkantak a kelet-szerbiai Drmno közelében. A csontváz mérete alapján a hajdan élt állat hosszúsága meghaladta a 4, hosszúsága pedig az 5 métert, a súlya pedig a 10 tonnát. A fosszília megtartási állapota rendkívül jó, mindössze a koponyán illetve az agyarakon található egy kismértékű sérülés. Miomir Koraè, a régészeti munkálatokat vezető szakember szerint ez annak is köszönhető, hogy az állat elpusztulása óta a területet szeizmikus vagy tektonikus esemény nemigen érintette.
A mintegy egymillió esztendős csontváz az ún. déli mamut (Mammuthus meridionalis) egyik képviselőjéé volt, amelyik a legősibb Európában is fellelhető mamutfaj. Ezek az állatok több mint egymillió évvel ezelőtt Észak-Afrika területéről vándoroltak Európa déli részére, s abban, hogy nem rendelkeztek vastag szőrmebundával, jelentősen különböztek a többi mamutfajtól.
A szerbiai archeológiai intézet közleménye szerint a maradványokat nagyjából három hónap múlva mutathatják be a nagyközönségnek.
Fotó: Srdjan Ilic/AP
A napokban előkerült csontváz nem az első szerbiai mamutlelet. 1996-ban a Vajdaságban, egy gyár területén bukkantak egy félmillió éves nőstény állat maradványaira. A Kika névre keresztelt csontvázat Kikindán tekinthetik meg az érdeklődők.
Kapcsolódó cikkek: