Mamutot sütöttek az őskőkori konyhában

29 ezer éves konyhát tártak fel a kutatók Csehország déli részén, ahol a maradványok tanúsága szerint többek között mamutsültet is készítettek.
Jiri A. Svoboda, a Brnói Egyetem Régészeti Intézetének igazgatója kollégáival pleisztocén korú őskőkori konyhára bukkantak Csehország déli részén, az osztrák, szlovák, cseh hármas határ közelében.
„Az osztrák-szlovák határ közelében található régészeti helyszín bepillantást enged abba, hogy miként élt az első anatómiailag modern ember Európában” – számol be a Discovery Channel News a felfedezésről.
A 29 ezer esztendősnek meghatározott leletek alapján feltételezhető, hogy a felső paleolitikumban élt ún. Gravetti kultúra népe kedvelte a hatalmas állatok húsát. A régészek a Pavlov VI. nevű ásatási helyszínen egy 120 centiméter széles (hús-)sütő gödör mellett egy nősténymamut és borja csontjaira bukkantak. „Úgy tűnik, hogy a felső paleolitikumban Morvaország területén élt közösségek étrendjében nagyon nagy szerepet játszottak a mamutok” – nyilatkozta Svoboda. Ha mamut nem akadt, minden bizonnyal a jégkori ragadozókat is megették: medvéket, sarki rókákat, rozsomákokat, éppúgy, ahogy a növényevőket, például a lovat vagy a szarvast is.
A kutatást vezető régészprofesszor elmondása szerint a húst gödrökben, betemetve sütötték. „Hevítő kövekre bukkantunk a gödörben és annak környékén” – tájékoztatott a szakember. Az őskori konyha központjában elhelyezkedő sütőgödör körül több főzőgödör helyezkedett el. A leletek közt számos kőeszköz is található, kések, fűrészek, amelyekkel feltehetőleg a nagy testű ősállatokat dolgozták föl. Felfedeztek rengeteg kőeszközt is – így késeket és fűrészeket, amelyek a mamuttetemek feldolgozására szolgáltak.
Kőeszközök
Hogy a vízi állatvilág mekkora részét képezte a táplálkozásnak, arról a tudósoknak nincsenek ismereteik, mindenesetre a maradványok közt a kutatók számos kagylóhéjra bukkantak, amelyek valószínűleg a lelőhely közeléből, a Dyje folyó medréből származtak. A héjak közül több felületén látszódnak vágásnyomok, míg mások vörös és fekete festékkel vannak kidekorálva.
Kapcsolódó cikk:
A tenger gyümölcseit sem vetette meg a neandervölgyi ősember