Ön- vagy fajfenntartás?
A hím vöröshátú pók attól teszi függővé növekedésének mértékét, hogy van-e a közelében becserkészhető nőstény.
Az ausztráliai vöröshátú pók (Latrodectus hasselti) a hírhedt fekete özveggyel áll közeli rokonságban, és hasonló párzási szokásaik miatt a hímek helyzete nem túl rózsás. A nőstény mintegy 100-200-szor nagyobb a hímnél, és a párzást követően az esetek 65 százalékában felfalja a hímet.
A Toronto Egyetem két kutatója, Dr. Maydianne Andrade és Michael Kasumovic évtizedek óta megszállottan tanulmányozza a vöröshátú pókok életét. Legutóbb kísérletesen vizsgálták a hímek növekedésének menetét.
Megfigyelték, hogy ha a hím közelében nincs nőstény, az szépen lassan növekszik és érik, testében kellő mennyiségű energiát raktároz el, így lesz tartaléka a megtermékenyíthető nőstény felkutatásához a továbbiakban. Ha azonban a kis vöröshátú hím közelébe nőstényt helyeztek, sokkal gyorsabban bekövetkezett a nemi érése, testmérete pedig kisebb maradt. Nem fordított annyi időt és energiát a növekedésre, mint az előző esetben, saját gyarapodása helyett a fajfenntartás vált elsődleges fontosságúvá.
Ha a nőstény mellett más hímek is megjelentek a hím pókocska közelében, szintén gyorsan bekövetkezett a nemi érés, és testmérete kicsiny maradt, viszont több zsírt raktározott, mint amikor csak a nőstény bukkant fel. A többletzsír energiát szolgáltat a többi hímmel való megküzdéshez a kegyetlen nőstény kegyeiért.
A vizsgálat során a pókok a közelükbe helyezett hímeket és nőstényeket nem láthatták vagy tapinthatták, azaz az információ illatanyagok, feromonok révén jutott el hozzájuk.