Átvészelték a 6 hónapos sarki telet az eocén ősemlősei
Egy amerikai tanulmány szerint 53 millió évvel ezelőtt az Északi-sarkvidék klímája még telente, a féléves sötétség időszakában is viszonylag meleg volt.
A harmadidőszak eocén korában (kb. 55-től 36 millió évvel ezelőttig) a Föld klímája egyértelműen meleg és nedves volt, s a hőmérséklet eloszlása is jóval kiegyenlítettebb volt. A bolygó átlaghőmérséklete meghaladta a 20 Celsius fokot, s a melegkedvelő növények illetve állatok magasabb szélességeken is elterjedtek. Míg a föltörténeti középidő, a mezozoikum klímájáról csak hézagosak az ismeretek, addig az újidő éghajlata a fosszíliák segítségével jóval pontosabban rekonstruálható (növény- és állatvilágban bekövetkező változások, flóratartományok felderítése).
A Coloradói Egyetem munkatársai szerint 53 millió évvel ezelőtt az Északi-sarkvidék viszonylag meleg, mocsaras, dús vegetációval rendelkező térség volt, annak ellenére, hogy telente hat hónapra sötétségbe borult – olvasható a Voice of America honlapján. A kutatók, akik vizsgálati eredményeiket a Geology című tudományos szaklap júniusi számában publikálták, a térségben gyűjtött emlősfosszíliák fogaiban vizsgálták a szén- és az oxigénizotópok eloszlását, s bizonyítékokat találtak arra, hogy a hosszú téli hónapok alatt az állatok ágakkal, avarral és gombákkal táplálkoztak.
A kutatást irányító Jaelyn Eberle szerint csupán néhány faj viselte el a téli sötétséget, s nem kelt útra az ősz beköszöntével. A sötétség egyebek közt nem zavarta a vízilószerű lényeket, ahogy az orrszarvúféleségeket sem. A telelők között voltak repülő lemurok, valamint rágcsálók is voltak.
Eberle bízik abban, hogy a múltbeli éghajlati viszonyok segítenek megérteni és megjósolni azokat a változásokat, amelyre a világnak a globális felmelegedés kapcsán fel kell készülni.
Kapcsolódó cikkek: