Hatalmas dinoszauruszfog Spanyolországból
Óriási, 9, 8 centiméteres, késő jura korú dinoszauruszfogra bukkantak Spanyolországban. A kutatók remélik, hogy a lelet közelében hamarosan a fog gazdája is előkerül.
A fog a feltételezések szerint egy alloszauruszé lehetett, amely általános vélekedés szerint a jura időszak legfélelmetesebb szárazföldi ragadozója volt. A két lábon járó húsevő a késői jura időszakában, 155-145 millió évvel ezelőtt élt. Nagy koponyával rendelkezett, állkapcsában több tucatnyi éles fog helyezkedett el. Testhossza körülbelül 8, 5 méter volt, de elképzelhető, hogy lehettek akár 12 méteres példányok is. Aránylag nagy és erőteljes hátsó lábakkal és háromujjú mellső lábakkal rendelkezett.
A Live Science tudományos hírportál beszámolója szerint a fogat, amelyre Spanyolország középs-keleti részén, Teruel tartományban Riodeva közelében, az Ibériai-hegység üledékes rétegeiben találtak, az alloszaurida dinoszaurusz-család más tagjainak az Ibériai-félszigeten talált fogaival vetik egybe. A leletet összehasonlítják egyebek közt egy Portugáliában fellelt 12, 7 centiméteres dinoszauruszfoggal, valamint egy másik, Spanyolországban talált 8, 27 centiméteres darabbal is. Utóbbit tartották egyébként eddig a legnagyobb spanyolországi fogleletnek.
A Riodeva közelében lévő lelőhelyről eddig több növényevő dinoszauruszoktól származó ősmaradvány is előkerült, többek között szauropodák, azaz hosszú nyakú dinoszauruszok, továbbá sztegoszauruszok, valamint a madárlábúak rendjébe tartozó ornitopodák fosszíliáit tárták fel.
„Immár a húsevő dinoszauruszok is reprezentálva vannak két közepes méretű teropoda, valamint az óriásragadozó, az alloszaurusz által” – nyilatkozta Luis Alcalá, a Teruel-Dinopolis paleontológiai alapítvány ügyvezető igazgatója.
Allosaurus (Illusztráció: Chris Butler)
A húsevő dinoszauruszok életük során új fogakat növesztettek, aminek következtében viszonylag nagy gyakorisággal fordulhatnak elő az őslénytani anyagban, hiszen egyetlen állat számos fogat hullajthatott el élete során. A mostani lelet esetén azonban a korona állapotából ítélve, amelyen nincsenek lekopott felületek, nem egy leselejtezett, hanem egy ép fogról van szó. A paleontológusok ezért abban reménykednek, hogy a közelben megtalálhatják a nagyragadozó maradványait, amely akár Európa legnagyobb dinoszauruszát, a Turiasaurus riodevensist sem félt megtámadni.
Kapcsolódó cikk:
A legnagyobb húsevő: újraírt dinoszaurusztörténelem